Co nowego w muzeum?

Wernisaż wystawy plenerowej „90 lat Miasta Zakopane”

Wernisaż wystawy plenerowej „90 lat Miasta Zakopane”

W pięknym zakątku Polski, u stóp majestatycznego Giewontu, miasto Zakopane, znane ze swojego niepowtarzalnego uroku i historycznego znaczenia, obchodzi swoje ważne 90. urodziny. Z tej okazji Muzeum Tatrzańskie przygotowało wyjątkową wystawę plenerową, która stanowi hołd dla miasta i ukazuje jego niezwykłą historię od momentu nadania mu praw miejskich w 1933 roku.

Wernisaż wystawy odbędzie się 19 października o godzinie 15:30 przed gmachem głównym Muzeum Tatrzańskiego (ul. Krupówki 10). To wyjątkowa okazja, by zgłębić historię Zakopanego i przypomnieć sobie, jak wiele istotnych wydarzeń miało miejsce w tym malowniczym zakątku Polski przez ostatnie dziewięć dekad.

Na wystawie towarzyszącej 12. Festiwalowi Inspirowane Górami, pokazane zostały zarówno kadry z najważniejszych wydarzeń sportowych i kulturalnych, jak i te ilustrujące, istotne z punktu widzenia mieszkańców, zmiany. Zobaczymy na niej zatem historię miasta począwszy od lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy to Zakopane cieszyło się już statusem miejsca kultowego. Nie może zatem zabraknąć fotografii z Makabiady, ostatnich przedwojennych Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 1939 czy budowy kolei na Kasprowy Wierch. Okres powojenny to dalszy dynamiczny rozwój miasta, w którym każda z dekad obfitowała zarówno w wydarzenia kulturalne, jak i historyczne. Uwagę poświęcamy zarówno sprawom, które zapisały się nie tylko w historii miasta, ale i całego kraju – jak chociażby kolejne Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym z 1962 roku oraz pielgrzymka papieża Jana Pawła II – jak i tym znacznie drobniejszym, które pozostały w pamięci mieszkańców. Do nich możemy zaliczyć rzadkie fotografie wykonane w trakcie Jesieni Tatrzańskiej i salonu marcowego, przyjazd na zakopiański dworzec pierwszego pociągu elektrycznego, czy wydarzenia związane z powstaniem Solidarności.

Autorami zdjęć są m.in.: Władysław Werner, Apoloniusz Rajwa, Paweł Murzyn oraz Stanisław Gąsienica-Kaspruś. Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Serdecznie zapraszamy!

Wpisz szukane wyrażenie