Wernisaż wystawy „Tatrzańskie Yeti”

W Mikołajki, w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach, odbył się wernisaż naszej najnowszej wystawy przyrodniczej „Tatrzańskie Yeti”.

Na nowej ekspozycji czasowej możecie obejrzeć najbardziej tajemnicze i rzadko spotykane zwierzęta żyją współcześnie w Tatrach oraz gatunki wymarłe, które nierzadko oddziaływały na wyobraźnię naszych przodków.

Ponieważ dzień 6 grudnia, w szczególny sposób dedykowany jest dla najmłodszych, również nasze Muzeum właśnie im zadedykowało, poranne przedpremierowe oprowadzanie po wystawie, pełne niesamowitych, czasem wręcz bajkowych historii.

Popołudniu przyszedł czas na tradycyjny wernisaż, na którym dopisali zarówno młodsi miłośnicy tajemniczych stworzeń jak i nieco bardziej doświadczeni entuzjaści przyrody.

O wystawie:

Zwierzęta żyjące samotnie i zamieszkujące gęste lasy czy niedostępne obszary od zawsze pobudzały ludzką wyobraźnię. Te tajemnicze istoty stawały się bohaterami legend i opowieści przekazywanych kolejnym pokoleniom. Obdarzano je magicznymi mocami i snuto na ich temat nieprawdopodobne historie. Tak działo się na całym świece i zjawisko to dotknęło również Karpat.

Istnieją postacie legendowe Tatr. Jednak są też i takie zwierzęta, o których od wielu pokoleń krążą podania. Czasami są one tak mocno zakorzenione w naszej świadomości, że w zasadzie nie wiemy o nich nic, poza tym co mówią legendy. Część z tych zwierząt nie występuje już w Tatrach lub w ogóle wymarła. Jednak wciąż pozostają ślady, które świadczą o ich bytności. Są to kości, tropy, a czasem i inne tajemnicze pozostałości, pobudzające wyobraźnię i przyczyniające się do powstania mitów. Nierzadko przetrwały też całe wypreparowane zwierzęta, które stanowią dowód rzeczowy w naukowych śledztwach.

Gatunki „legendowe”* żyją w Tatrach i dziś. Większość z nas nigdy ich nie zobaczy w ich naturalnym środowisku. Jednak jest miejsce w którym można je wszystkie spotkać i to jednocześnie – to Muzeum Tatrzańskie.

* Termin zaczerpnięty z „Legendowe postacie zakopiańskie”, Ferdynand Hoesick.

Kurator dr Marcin Warchałowski, Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Wystawę można oglądać do 29 lutego 2024 r.