WIRTUALNA NOC MUZEÓW W MUZEUM TATRZAŃSKIM –  JUŻ 16 MAJA

WIRTUALNA NOC MUZEÓW W MUZEUM TATRZAŃSKIM – JUŻ 16 MAJA

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na tegoroczną, inną niż wszystkie Noc Muzeów. W związku z pandemią naszą aktywność tej nocy przenosimy do przestrzeni wirtualnej, ale zapewniamy Was, że atrakcji i tym razem nie zabraknie. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a oferta na Noc Muzeów jest naprawdę bardzo różnorodna.

Zaczniemy od wspólnego czytania fragmentów dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza „Mister Price czyli Bzik Tropikalny”. Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli różnych środowisk – naukowego, artystycznego, muzealnego, teatralnego. W akcji wezmą udział: Andrzej Dziuk dyrektor, reżyser i twórca Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza i Grzegorz Jarzyna dyrektor artystyczny Teatru TR Warszawa, Instytut Witkacego, którego Zarząd przeczyta fragment w podziale na role: Ellinor Golders – Kasia Kobro-Okołowicz
Mr. Price – Przemek Pawlak
Ryszard Golders – Marek Średniawa

Kolejne odcinki przygotują dla nas: zakopiańska artystka Zuzanna Dembiec i witkacolog Stefan Okołowicz. Nagrania będą również autorstwa pracowników Muzeum Tatrzańskiego.

Ale to dopiero początek akcji, gdyż również internauci będą mogli na swoich profilach społecznościowym zamieszczać własne interpretacje tej sztuki Witkacego. Dzięki oznaczeniu publikowanych materiałów hasztagiem #MisterPriceZakopane poszczególne filmy będą widoczne dla całej społeczności biorącej udział w akcji.

Kolejne wydarzenie to akcja botaniczna „Poznaj przyrodę, która cię otacza”. Wydarzenie będzie zaproszeniem do wspólnej przygody w kontakcie z przyrodą, która jest blisko nas. Bohaterem akcji botanicznej będzie Tytus Chałubiński – patron Muzeum Tatrzańskiego. Autorzy: Monika Pietraszko-Warchałowska i Marcin Warchałowski zaproszą wszystkich, aby wyszli na zewnątrz i w bezpośredniej bliskości poszukali mchów w swoim otoczeniu, zrobili im zdjęcie i wysłali je do publikacji. Będzie to forma poznawania przyrody, która jest wokół nas – będzie to więc zgodne z tym czego chciałby patron Muzeum Tatrzańskiego.

I trzeci, ostatni projekt: „Wyjątkowe kobiety w dziejach Zakopanego” Wojciecha Szatkowskiego. Tutaj zostaną zaprezentowane postacie pań, które miały największy wpływ na historię Zakopanego. W finale znajdzie się pięć kobiet, a łącznie zaprezentowanych zostanie osiem osób nominowanych. Niezależnie od typów autora, również internauci będą mogli zgłaszać swoje kandydatury kobiet, które odcisnęły największe piętno na dziejach stolicy Tatr.

Noc Muzeów to takie wielkie międzynarodowe święto instytucji kultury – mówi Anna Wende-Surmiak dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. – A ta noc jest szczególna – do tej pory co roku do muzeów przychodziły tłumy osób. U nas wydarzenie to organizowane jest już od ponad 10 lat i co jest dla nas bardzo fajne: w Noc Muzeów spotykamy Zakopiańczyków nie tylko tych, którzy często do nas przychodzą, ale też takich, którzy wogóle nie pojawiliby się w muzeach, gdyby nie ta atrakcyjna nocna forma. W tym roku Noc Muzeów odbędzie się w najbliższą sobotę 16 maja i pierwszy raz niestety nie odbędzie się ona jak co roku, nie spotkamy się z naszymi przyjaciółmi, ze zwiedzającymi twarzą w twarz – będzie to spotkanie wirtualne. Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjny program na tą szczególną okoliczność, a wszystko odbędzie się za pomocą naszych mediów społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wirtualnej Nocy Muzeów oraz do dyskusji – bo nie będzie to tylko wydarzenie podczas którego przedstawiamy to co mamy zaplanowane, ale zapraszamy również wszystkich fejsbookowiczów do aktywnego uczestnictwa w naszych działaniach.