WYKŁAD DR JUSTYNY STAROŃ „CUDNEJ MIMOZIE – WSTRĘTNA POKRZYWA”

W dniu 10 maja uroczystości przekazania Orderu Orła Białego towarzyszyły m.in. prezentacja ławki przygotowanej przez Miasto Zakopane, warsztaty plastyczne dla dzieci oraz spektakl uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego.

Uroczystość zwieńczyło wystąpienie dr Justyny Staroń pt. „Cudnej mimozie – wstrętna pokrzywa”. Wystąpienie było efektem prac prowadzonych nad listami Kornela Makuszyńskiego do żony i teściów, które zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Justyna Staroń, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa. Interesuje się literaturą XX wieku, zwłaszcza w ujęciu edytorskim i filologicznym. W 2018 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską o rękopisach Kornela Makuszyńskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Kornel Makuszyński pisał bardzo dużo, nie tylko utworów literackich, ale często pochłaniała go korespondencja. Wśród licznie zachowanej epistolografii szczególną uwagę przykuwa pakiet listów do żony Janiny i jej rodziców. Dla miłośników twórczości pisarza te materiały stanowią nie lada gratkę, dostarczają nie tylko informacji o jego biografii, ale kreślą tło społeczno-obyczajowe dwudziestolecia międzywojennego, dostarczają wiadomości o innych znanych osobistościach oraz pokazują, że poczucie humoru nie było zarezerwowane dla jego beletrystyki, ale to w listach czytelnik będzie miał do czynienia z jego kwintesencją.

Wystąpienie dr Justyny Staroń miało na celu ukazanie kulis prac nad rękopisami pochodzącymi z zasobów archiwum Muzeum Tatrzańskiego oraz samej treści listów.

Fot. Michał Murzyn