Co nowego w muzeum?

Wykład dra Jana Skłodowskiego „Worochta – drugie Zakopane przedwojennej Polski” 19 stycznia

Wykład dra Jana Skłodowskiego „Worochta – drugie Zakopane przedwojennej Polski” 19 stycznia

Worochta – drugie Zakopane przedwojennej Polski

Z historii turystyki i narciarstwa w Karpatach Wschodnich

 

Serdecznie zapraszamy na wykład dra Jana Skłodowskiego „Worochta – drugie Zakopane przedwojennej Polski. Z historii turystyki i narciarstwa w Karpatach Wschodnich”, który odbędzie się 19 stycznia (piątek) o godzinie 17:00, w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka, ul. Tetmajera 15.

Spotkanie z Janem Skłodowskim wokół jego książki „Worochta – drugie Zakopane przedwojennej Polski”, połączone będzie z prezentacją albumu, który ukazał się w październiku ubiegłego roku.

Spotkanie odbywa się w ramach Klubu Czytelniczego w Opolance. 

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

 

Dr Jan Skłodowski zabiera czytelników do luksusowych pensjonatów, na górskie szlaki i pierwszą profesjonalną skocznię narciarską w przedwojennej Polsce. Zapraszamy do Worochty!

Dziś to miejscowość na terenie Ukrainy, przed II wojną światową była jednym z najpopularniejszych uzdrowisk II Rzeczpospolitej. Nazywana „perłą huculszczyzny” początkowo spokojna i mniej zatłoczona w porównaniu z Zakopanem, Worochta kusiła inteligencję i artystów. Z czasem jej sława rosła. Luksusowe pensjonaty, restauracje i dancingi ściągały turystów nawet z odległej Japonii. Trzy lata przed zakopiańską Wielką Krokwią powstała tu profesjonalna skocznia, na której w 1922 roku odbyły się Mistrzostwa Polski. Miejsca noclegowe w kurorcie wyprzedawały się na długo przed wakacjami. Turyści przybywali licznie, a ogólnopolska prasa chętnie komentowała ich poczynania.

Jan Skłodowski, historyk i badacz Kresów, wraz z wydawnictwem Księży Młyn już po raz trzeci zaprasza na wycieczkę do przedwojennego kurortu. Wcześniej opisał ukraińskie Zaleszczyki i litewskie Druskieniki. Tym razem wsiadamy do pociągu „Narty–Dancing–Brydż” i ruszamy do Worochty.

  (materiał prasowy)

 

Wpisz szukane wyrażenie