Wyrafinowane detale. Krawieckie pasje Heleny Modrzejewskiej 12 grudnia

Już w najbliższy wtorek, 12 grudnia o godzinie 17:00, zapraszamy na spotkanie Wyrafinowane detale. Krawieckie pasje Heleny Modrzejewskiej, które odbędzie się w Galerii Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25.

Spotkanie w filii Muzeum Tatrzańskiego w willi Oksza przypomni słynną aktorkę Helenę Modrzejewską, matkę chrzestną Witkacego. Helena Modrzejewska była również fundatorką Krajowej Szkoły Koronkarskiej powstałej z inicjatywy Tytusa Chałubińskiego. Szkoła otwarta została 1 maja 1883 roku pod kierownictwem Józefy Stelcer, jednocześnie nauczycielki koronkarstwa. Wykonywane przez uczennice koronki zdobiły m.in. teatralne stroje Heleny Modrzejewskiej i nie odstawały od popularnych w tamtym czasie koronek weneckich czy brukselskich. W zbiorach Muzeum Tatrzańskiego znajdują się koronkowe detale strojów wykonane dla aktorki.

O modowych pasjach Heleny Modrzejewskiej opowie Katarzyna Wodarska-Ogidel z Muzeum Teatralnego w Warszawie specjalizująca się w strojach scenicznych Heleny Modrzejewskiej.

Spotkanie z cyklu „Wokół Szkoły Koronkarskiej”

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Fot. Helena Modrzejewska, 1932, fotografia z inskrypcją Witkacego, Arch. Fot. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem