Wystawa “Kości” od 25 października

Wystawa „Kości”, której kuratorem jest Marcin Warchałowski, kierownik Działu Przyrody Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, prezentuj głównie efekt pracy kolekcjonerskiej działu, na przełomie ostatnich kilku lat. Pokazuje też pojedyncze zabytkowe obiekty pochodzące z końca XIX i początku XX wieku. Za główny cel wystawy kurator stawia sobie, wskazanie różnorodności w układach kostnych kręgowców oraz wybiórcze ukazanie powiązań pomiędzy ich budową a sposobem życia organizmów.

Kości wraz z zębami należą do jednych z najtwardszych elementów organizmów ssaków i ptaków. Właśnie dlatego tak dobrze się zachowują w osadach i, dzięki procesowi fosylizacji, mogą przetrwać nawet dziesiątki milionów lat. To właśnie w kościach zapisane są informacje o wielkości, masie, sposobie poruszania się, a nawet o wieku i płci organizmu, z którym mamy do czynienia. Na podstawie podobieństw w budowie układu kostnego doszukujemy się też wzajemnych pokrewieństw i odczytujemy zmiany ewolucyjne.

Wystawę będzie można oglądać od 25 października 2024 r. w Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie, (Chochołów 14).