Wystawa pt. Donato Savin. Kamienne Bóstwa – przedłużona

Informujemy, że ciesząca się dużym powodzeniem wystawa włoskiego artysty Donato Savin została przedłużona do 11 października.
Wystawę można oglądać zarówno w ogrodach willi Koliba jak i w jej wnętrzach.

Ekspozycja składa się z prac artysty Donato Savin pochodzącego z Cogne, kurortu górskiego położonego w Dolinie Aosty we włoskich Alpach.
Kurator wystawy Aldo Audisio, przedstawia polskiej publiczności zaskakujące dzieła i niezwykłe interpretacje więzi wytworzonej pomiędzy postacią ludzką, a naturą w jednym z jej najtrwalszych elementów – kamieniu. Rzeźby, które zostały wyselekcjonowane wcześniej na przegląd wspierany przez Region Autonomiczny Doliny Aosty i Festiwal Filmowy w Trydencie, to w rzeczywistości skały pochodzące z Doliny Aosty, środowiska życia i pracy Donato Savin. Po kilku umiejętnych i świadomych zabiegach skały przekształciły się w zwiewne i rozmarzone postaci kobiece wzbudzające nastroje oczekiwania, przywołujące dalekie miejsca, egzotyczne stroje, wystawne szaty.

Donato Svin, podobnie jak wszyscy, którzy przyzwyczajeni są do życia w bliskim kontakcie z naturą, jest przede wszystkim bardzo zdolnym obserwatorem krajobrazu, jego gór, zwierząt. Tylko w ten sposób można wyjaśnić subtelną rozwagę artysty, z którą dobiera monolity i detale, na których przeprowadza zabiegi. Tym samym Stele artysty przybierają nową fizjonomię i wyrwane z ich naturalnego środowiska zderzają się z krajobrazem miejskim i przestrzenią ekspozycyjną. Jednakże w swojej fundamentalnej postawie pionowej, sięganiu ku niebu, każda z nich potwierdza dogmatycznie swoje pochodzenie. Zielone, szorstkie mchy przenikają się i kontrastują z chropowatością i porowatością kamienia opowiadając w ten sposób o składzie mineralnym skały.
Więcej informacji w zakładce – wystawy czasowe.