Co nowego w muzeum?

XI KONFERENCJA KRAKOWSKA

XI KONFERENCJA KRAKOWSKA

XI KONFERENCJA KRAKOWSKA organizowana przez Województwo Małopolskie w tym roku pod hasłem WIEK WOLNOŚCI – OD NIEPODLEGŁOŚCI DO WYZWAŃ PRZYSZŁOŚCI stanowi próbę nakreślenia miejsca, jakie zajmuje Polska w Europie i świecie sto lat po odzyskaniu niepodległości. Jak sugeruje tytuł, najistotniejszy element debat będzie dotyczył „wolności”, której idea, ze względu na bolesne, ale również i twórcze doświadczenia historyczne oraz kulturowe, nabiera w naszym kraju szczególnego znaczenia.

 

Jak pisał John S. Mill, Geniusz ludzki może oddychać swobodnie tylko w atmosferze wolności*. Podstawowy wymiar wolności dotyczy wolności do samostanowienia, wolności słowa, wolności kreacji i samodzielnego myślenia, realizowanych na wszystkich płaszczyznach życia społecznego.

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym decydowania
o własnej teraźniejszości i przyszłości, w szczególny sposób inspiruje do dokonania pogłębionej analizy dotychczasowych osiągnięć, a także skonfrontowania się z jakością budowanego standardu wolności.

Zaproszeni do udziału w XI Konferencji Krakowskiej goście – naukowcy, publicyści, politycy – w dyskusjach panelowych będą rozwijać poszczególne wątki dotyczące wolności, odnosząc się do czterech zagadnień:

– Wolność – co to takiego?
– Wolność słowa a kultura debaty publicznej
– Wywalczona wolność i co dalej… przyszłość Polski w Europie
– Samorządność po 2020 roku – wolność do samostanowienia w regionach

Uczestnicy konferencji staną się świadkami dyskusji o sposobach działania i rozwijania sfery wolności.

XI Konferencja Krakowska „Wiek wolności – od niepodległości do wyzwań przyszłości” odbędzie się w dniach 18–19 czerwca 2018 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa – Pałacu Krzysztofory (Kraków, Rynek Główny 35, wejście od ul. Szczepańskiej 2).

 

Udział w konferencji jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji.

Rejestracja na konferencję oraz szczegółowa agenda dostępne na stronie: www.konferencjekrakowskie.pl.

 

* John Stuart MILL O WOLNOŚCI fragmenty, tłum. Amelia Kurlandzka

Wpisz szukane wyrażenie