XXIII FESTIWAL GÓRSKI IM. ANDRZEJA ZAWADY W LĄDKU ZDROJU

Lądek Zdrój był przez cztery dni stolicą świata gór. Zjechali się tutaj najwybitniejsi na świecie wspinacze, himalaiści, laureaci Nagrody Złotych Czekanów, biegacze górscy, skialpiniści, pisarze, ratownicy górscy i filmowcy. Festiwal otworzyła Anna Milewska, a potem w czwartek bardzo ciekawą prezentację o zjeździe na nartach z K2 (Chogori, 8611 m) miał zakopiańczyk, znany himalaista i autor projektu „Hic sunt leones”, Andrzej Bargiel. Andrzej był wprost oblegany przez publiczność, były wspólne zdjęcia z fanami, podpisywanie kartek pocztowych, a wszystko z charakterystycznym dla niego szerokim uśmiechem. Wielkim zainteresowaniem wśród lądkowej publiczności cieszył się film Stanisława Berbeki „Dreamland”, o jego ojcu, znanym himalaiście Macieju Berbece, który zginął w marcu 2013 roku podczas zimowego wejścia na Broad Peak. Sala kinowa na filmie Staszka wypełniła się po same brzegi.

Muzeum Tatrzańskie uczestniczyło w tym święcie gór poprzez wystawę Ewy Marii Romaniak (pracuje w Muzeum, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, taterniczka) „100 na 100 Malarstwo Wolności”, towarzyszącą projektowi Narciarstwo Wolności. Wystawa była prezentowana podczas czterech festiwalowych dni w Hotelu „Geovita” . Podczas wernisażu artystka opowiedziała o idei wystawy, technice wykonania prac i zachęciła uczestników spotkania, by sami odszyfrowali namalowane szczyty polskich gór. Wojciech Szatkowski zaprezentował w Kinoteatrze swój projekt skiturowy „Narciarstwo Wolności”, a przewodnik skiturowy „Polskie góry na nartach 01”, autorstwa Waldemara Czado, Romana Szubrychta i W. Szatkowskiego otrzymał nagrodę na książkę górską roku w kategorii przewodniki i poradniki górskie. Spotkania, pokazy filmowe i wystawy odbywały się przy wspaniałej pogodzie, która sprzyjała, a festiwal uzyskał bardzo wysoką ocenę i był wydarzeniem na miarę światową.

Muzeum Tatrzańskie gratuluje organizatorom i do zobaczenia za rok!