ZA NAMI MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GÓR 2019

Dla Muzeum Tatrzańskiego 11 grudnia był wyjątkowym dniem – jako instytucja brało czynny udział w Międzynarodowym Dniu Gór. Co ważne, zaplanowane w tym dniu wydarzenia były w dużej części przygotowane dla młodszego pokolenia. Wszystko zaczęło się od warsztatów „ODETCHNIJ ŚWIEŻYM, GÓRSKIM POWIETRZEM – WARSZTATY Z OZNACZANIA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA”. Uczestnicy nauczyli się, jak obserwując przyrodę przekonać się, czy powietrze jest czyste. Tutaj świetnym barometrem są tatrzańskie porosty – organizmy, obok których przechodzimy obojętnie, a to ich wygląd świadczy o stanie zanieczyszczenia powietrza. Dla zainteresowanych przygotowano prezentację porostów zebranych w Tatrach.

Następne warsztaty plastyczne odbyły się w  Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza zatytułowane krótko – „Góry Rzeźby”. Najmłodsi artyści mogli pod okiem instruktorów spróbować wykonać własną rzeźbę, a potem ją pokolorować wedle uznania.

Na zakończenie Międzynarodowego Dnia Gór 2019 w Muzeum Tatrzańskim przygotowano coś specjalnego – opowieść z przeźroczami o mało znanej botanicznej pasji dr Tytusa Chałubińskiego – zebranej przez niego kolekcji mchów. Wbrew obawom niektórych, zamiast czystej biologicznej wiedzy, prowadzący skupili się na niedocenianej roli mchów m.in. retencyjnej jak i wykorzystania ich w kształtowanej współcześnie przestrzeni publicznej. Była też okazja zobaczenia kolekcji skał i minerałów zebranych przez samego Tytusa Chałubińskiego podczas jego wypraw na Giewont.

Zakończenie było idealne do wieczornej pory – seans filmowy z archiwum Museo Nazionale della Montagna w Turynie. Za rok zapraszamy szczególnie tych, których w tym roku zabrakło.