Co nowego w muzeum?

ZAKOPANE INWENTARYZACJA NOWOCZESNOŚCI

ZAKOPANE INWENTARYZACJA NOWOCZESNOŚCI

Przewodnik po sztuce w przestrzeni miasta.

Autorka Ania Batko, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Przewodnik po sztuce w przestrzeni publicznej – to próba zmierzenia się z zapomnianym dziedzictwem miasta, którego historia rozciąga się między góralską wsią, a metropolią, miejsca które do dziś w zbiorowej wyobraźni funkcjonuje jako legendarna kolonia artystów, ale też jawi się jako specyficzny mariaż nowoczesności z tradycją. Bo Zakopane, jak pisał Andrzej Jakimowicz w katalogu Salonów Marcowych z 1958 roku to nie tylko zakopiańszczyzna, a Witkiewiczów było dwóch.

W przewodniku prezentujemy ponad czterdzieści obiektów, w których znajdziemy rzeźby, ceramiki, malarstwo na szkle, a nawet polichromie. Zwykle są to pojedyncze realizacje wprzężone w nowe, zazwyczaj niewiele mające wspólnego z nowoczesnością, dekoracje, ale czasem stanowią one jedynie fragment, jak w przypadku restauracji na Gubałówce, większej całości – oryginalnego, zachowanego do dziś wystroju. Zapraszamy do tropienia wraz z Muzeum Tatrzańskim i autorką przewodnika Anią Batko, pozornie „niewidzialnej” sztuki, zatopionej w czasem krzykliwej, innym razem bardziej wysmakowanej zakopiańskości.

Wydawnictwo sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

 

Wpisz szukane wyrażenie