ZAKOPIANINA. Wystawa Muzeum Tatrzańskiego w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich

Wystawa Muzeum Tatrzańskiego w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie przy Al. Ujazdowskich w Warszawie
1–30 września 2021

Prezentowane fotografie tworzą trzy grupy tematyczne: „Pasje Stanisława Ignacego Witkiewicza”, „Ojciec i syn”, „Rodzina i przyjaciele”. Zdjęcia pochodzą z lat 1898–1913 i zostały wybrane przez nas z ponad 250 negatywów i pozytywów znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Chociaż powstało wiele publikacji o Witkacym, odbywają się wystawy i sesje naukowe poświęcone jego twórczości, to w powszechnej świadomości ciągle funkcjonuje on jako „wariat z Krupówek”, hulaka, pijak, narkoman, dziwak. Mamy nadzieję, że wystawa zmieni to podejście i pozwoli odkryć prawdziwe oblicze demonicznego fotografa.

Dziękujemy Muzeum Łazienki Królewskie za współpracę.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, pseudonim Witkacy, urodził się 24 lutego 1885 w Warszawie, zmarł śmiercią samobójczą 18 września 1939 we wsi Jeziory na Polesiu (dziś Ukraina). Jego dokonaniami można śmiało obdzielić kilka pracowitych życiorysów.

Koordynator wystawy: Danuta Janusz
Teksty: Stefan Okołowicz, Danuta Janusz