Zakopiańskie FIS-y. To i owo o dawnych zjazdach narciarskich

W sobotę, 20 stycznia zapraszamy na pierwsze spotkanie górskie, organizowane w ramach tegorocznych Ferii z Kulturą w Muzeum Tatrzańskim – „Zakopiańskie FIS-y. To i owo o dawnych zjazdach narciarskich”. O godzinie 16:00 w gmachu głównym przy Krupówkach Wojciech Szatkowski opowie o historii trzech FIS-ów, które odbyły się w Zakopanem w latach: 1929, 1939 i 1962. Nie zabraknie historii o ludziach, obiektach, zawodach, ale również ciekawostek i anegdot.

Zakopane było gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym trzykrotnie. Z każdą z edycji FIS-ów, bo pod taką nazwą do dzisiaj pamiętane są mistrzostwa, wiąże się charakterystyczne wydarzenie, które zapadło w pamięć zawodnikom oraz kibicom. W roku 1939 zapamiętano np. oryginalne stroje polskich sportowców na ceremonii otwarcia i walkę organizatorów z brakiem śniegu. W roku 1962 obserwatorom imponowało m.in. nowoczesne oświetlenie skoczni, a jeszcze lepiej zapamiętano intensywne życie towarzyskie, jakie toczyło się wówczas w mieście.

Cały program FERII Z KULTURĄ W MUZEUM TATRZAŃSKIM dostępny jest na stronie -> https://muzeumtatrzanskie.pl/edukacja/ferie/

Serdecznie zapraszamy!

Fot. Władysław Werner, Krupówki w czasie FIS-u ’62, zbiory Muzeum Tatrzańskiego