Co nowego w muzeum?

VI Bieg Hasiora 14 maja 2023

VI Bieg Hasiora 14 maja 2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego sportowego wydarzenia, które odbędzie się w Zakopanem, w niedzielę 14 maja 2023 r.

Czuję w nogach gaz! VI Bieg Hasiora

Bieg Hasiora, który Muzeum Tatrzańskie we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji organizuje już po raz szósty, upamiętnia sportową naturę Władysława Hasiora. Inspiracją dla organizacji wydarzenia była lektura pamiętników artysty, a inicjatywa poprowadzenia biegu na dystansie 3 km w tym roku wymuszona została sytuacją remontową w Kuźnicach. Po lekturze dzienników artysty okazało się jednak, że miał on znakomite osiągnięcia także na tym dystansie. Udział w biegu na tak krótkim dystansie zachęca do sprawdzenia własnych sił a charakter trasy poprowadzonej prawie cały czas w dół umożliwia ustanowienie wielu rekordów, tych życiowych i indywidualnych. Bieg odbędzie się w niedzielę, 14 maja, o godzinie 9.00. Start zawodników został zaplanowany w okolicy skrzyżowania ulic Przewodników Tatrzańskich i Karłowicza, meta będzie zlokalizowana w Galerii Hasiora przy ulicy Jagiellońskiej 18b. Partnerami w tegorocznej edycji biegu jest Kino Sokół i Termy Chochołowskie.

ZAPISAĆ można się do 11 maja, poprzez stronę -> Sport-Timing » VI Bieg Hasiora

Tylko zapis do 21 kwietnia daje gwarancję otrzymania koszulki w wybranym przez siebie rozmiarze!

Zapisy przyjmowane będą również w biurze zawodów:
13 maja, 16:00 – 18:00 Galerii Władysława Hasiora, ul. Jagiellońskiej 18 b
14 maja, 7:30 – 8:30 przy starcie (ul. Przewodników Tatrzańskich i Karłowicza w okolicach skrzyżowania).

 

DYSTANS 3 km

START godzina 9:00
TRASA BIEGU:
START ul. Przewodników Tatrzańskich i Karłowicza w okolicach skrzyżowania – bieg w dół Przewodników Tatrzańskich – skręt w prawo bieg prosto ul. Droga na Bystre – skręt w lewo w Bulwary Słowackiego – skręt w prawo ul. Władysława Broniewskiego – skręt w lewo w Bulwary Słowackiego – prosto w ul. Jagiellońską – skręt w lewo przed Galerię Władysława Hasiora META

Zachęcamy do sprawdzenia swoich sił na tym dystansie, jeden z wyników Hasiora na 3 km to 8 min 51 s.

Wydarzenie organizowane dla uczczenia pamięci Władysława Hasiora jest okazją dla poznania ponadczasowej twórczości artysty, która zakorzeniona na granicy różnych gatunków sztuki fascynuje i szokuje oraz jest przedmiotem licznych dyskusji o zasięgu światowym. Realizacje przestrzenne Władysława Hasiora powstały m.in. w Argentynie, Danii, Szwecji, artysta brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji oraz w Biennale Rzeźby Plenerowej w Montevideo. Ekspozycje prac Hasiora organizowane były w różnych miastach na świecie, m.in. w Paryżu, Moskwie, Berlinie, Sztokholmie.

Muzeum Tatrzańskie zachęca wszystkich, biegających i spacerujących, do udziału w szóstej edycji biegu oraz do odkrywania postaci Władysława Hasiora i zgłębiania tajemnic jego twórczości poprzez udział w biegu tradycyjnym

Bieg Hasiora to wydarzenie sportowo-kulturalne zachęcające przede wszystkim do aktywności na świeżym powietrzu i upowszechniające zdrowy styl życia. Dodatkowo, poprzez udział w biegu, którego trasa poprowadzona jest ulicami Zakopanego z Kuźnic do Galerii Hasiora, biegacze mają możliwość zapoznania się z twórczością Władysława Hasiora i obcowania z jego sztuką. Zapraszamy!

WŁADYSŁAW HASIOR – AKADEMICKI REKORDZISTA POLSKI W LEKKIEJ ATLETYCE

Władysław Hasior urodzony w 1928 roku w Nowym Sączu, był jednym z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku, określany często pionierem pop-artu oraz sztuki asamblażu. Po pierwszym etapie edukacji w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas studiów artysta oprócz rozwijania umiejętności artystycznych, pielęgnowania zwłaszcza warsztatu rzeźbiarskiego,  dbał również o rozwój formy sportowej. Po otrzymaniu stypendium francuskiego Ministerstwa Kultury artysta udał się do Paryża, między innymi do pracowni Ossipa Zadkina, przy okazji zwiedzając także inne miejsca w Europie. Po powrocie do kraju pojawiły się pierwsze indywidualne wystawy Hasiora realizowane w różnych miejscach w Polsce, kompozycje plenerowe, pomniki, wtedy też miały miejsce pierwsze wystawy zagraniczne. Artysta zmarł w 1999 roku, ale do dziś Muzeum Tatrzańskie prezentuje ponad 200 prac Hasiora w salach ekspozycyjnych w jego autorskiej galerii, a jego dzieła oglądać można również w wielu innych muzeach i galeriach polskich i zagranicznych.

Proszę przyjąć moje sprawozdanie o wykonaniu mojego zobowiązania, które podjąłem z okazji otrzymania legitymacji ZMP (…), że zdobędę w tym sezonie najlepszy czas w biegu na 5000 m, a tym samym zdobędę  dla sportu ASP tytuł Akademickiego Mistrza Polski.

Sprawozdanie: podjęte zobowiązanie wykonałem nie tylko na dystansie 5000 m, ale również na dystansie 3000 m. Czasy uzyskane na tych dystansach są nowymi akademickimi rekordami Polski. Wraz z tym sprawozdaniem zgłaszam moje nowe zobowiązanie. Dla uczczenia święta 22 lipca i I rocznicy naszej Konstytucji oraz z okazji Światowego Kongresu Studentów w Warszawie zobowiązuję się jeszcze raz w tym sezonie ustanowić nowy akademicki rekord Polski na dystansie 5000 m i 3000 m – pisał Władysław Hasior na kartach dziennika w 1953 roku. Postawione zobowiązanie udało się zrealizować artyście w dwóch kolejnych latach, a najlepsze czasy, które uzyskał na planowanych dystansach to: 15’34” na 5000 m oraz 8’46” na 3000 m. Wyniki te osiągnął w sezonie 1952 oraz 1953. Jak wynika z notatek prowadzonych rzetelnie przez Hasiora były to lata studiów artysty i jego najintensywniejsze sezony biegowe.

REGULAMIN BIEGU

 

Wpisz szukane wyrażenie