Co nowego w muzeum?

ZAPRASZAMY NA NOC MUZEÓW

ZAPRASZAMY NA NOC MUZEÓW

14 maja w godzinach 18.00 – 24.00 do wszystkich filii i na wszystkie wydarzenia wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

Program Nocy Muzeów

Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich (Droga Na Koziniec 8) 

17:00  Od Kopkowicza do Witkiewicza – muzealny spacer architektoniczny. Poprowadzi Natalia Skiepko 

Na trasie wycieczki zobaczycie dzieła architektoniczne najlepszych zakopiańskich architektów okresu międzywojennego. Nie zabraknie również obiektów w stylu zakopiańskim Stanisława Witkiewicza. Spacer rozpoczniemy na Kozińcu w willi Koziańskich (Droga na Kozieniec 8), dalej przejdziemy Bulwarami Słowackiego (realizacje architektów takich jak Adam Hełm-Pirgo, Stefan Meyer, Zygmunt Ostafin) oraz ulicą Tytusa Chałubińskiego (realizacje Stanisława Witkiewicza oraz Franciszka i Leona Kopkowiczów). Na ulicy Władysława Zamoyskiego dowiemy się, gdzie się znajdowały i co pozostało po willi Chata i willi Wir. Spacer zakończy się w willi Oksza na Wieczornym brydżu z Kornelem Makuszyńskim.

 22:00 Opowieść Sen narciarza – o pionierach polskiego narciarstwa i taternictwa z pokazem drewnianych nart z początku XX w., a także lat 60. i 90. XX w. Poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego (ul. Krupówki 10)

22:30  Oprowadzanie po wyremontowanym gmachu głównym

23:00  Złoty wiek „Rocznika Podhalańskiego”.
Poprowadzą Anna Kozak i dr Marcin Warchałowski.

Niewiele jest w Polsce czasopism naukowych, mogących poszczycić się ponad stuletnią tradycją. Jeszcze mniej zostało założonych przez tak wybitne postaci jak Bronisław Piłsudski. W czasie spotkania pracownicy Muzeum Tatrzańskiego przedstawią najciekawsze artykuły, które zostały wydrukowane w „Roczniku Podhalańskim” w ciągu całej jego historii. W czasie spotkania będzie można również zakupić wybrane tomy „Rocznika Podhalańskiego”.

Galeria Sztuki w willi Oksza (ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25)

18:00 – 24:00 Wieczorny brydż z Kornelem Makuszyńskim

Choć Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest zamknięte dla zwiedzających z powodu remontu, to jednak nie może go zabraknąć na tym ważnym muzealnym święcie! Wszystkich wielbicieli Kornela Makuszyńskiego oraz miłośników kultury międzywojnia zapraszamy na partyjkę brydża – niegdyś jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Jesteś wytrawnym graczem? A może dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę z tą grą? Przyjdź do willi Oksza i sprawdź się!

18:30-19:30 Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem muzealnym. Oprowadza Mateusz Kułakowski

Zwiedzanie wystawy „Artyści i sztuka w Zakopanem”. Znajdują się tu prace najwybitniejszych twórców zauroczonych Tatrami i Podhalem: Rafała Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Zofii Stryjeńskiej i wielu innych. Szczególnie ważnym miejscem jest sala poświęcona twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Styl zakopiański będzie można odnaleźć na wystawie czasowej w wyrobach platerowych Marcina Jarry.

20:00 – 21:00 Dziedzictwo Szkoły Przemysłu Drzewnego – spotkanie z rzeźbiarzem Karolem Szostakiem poprowadzi Zofia Radwańska z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego
Spotkanie z cyklu Wokół Szkoły Przemysłu Drzewnego to rozmowa z wyjątkowym zakopiańskim artystą Karolem Szostakiem. Dyskutować będziemy o rzeźbie, drewnie oraz dziedzictwie Szkoły Przemysłu Drzewnego w artystycznej rodzinie Szostaków. Wszystko to w otoczeniu pięknych rzeźb z czasów, gdy uczniowie i nauczyciele omawianej placówki odnosili sukcesy na  Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Nowoczesnego w Paryżu.

22:00 – 23:00 Wydobyte z mroku – opowieść o willi Oksza. Poprowadzi Zofia Radwańska 
Nocne oprowadzanie po galerii w Okszy, które skupiać się będzie na detalu, nie tylko pięknej witkiewiczowskiej willi lecz również mało dostrzegalnych szczegółów na wystawie „Artyści i sztuka w Zakopanem”.

Galeria Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18b) / Wstęp wolny

19:30  Wernisaż wystawy poplenerowej studentów Akademii Sztuki w Szczecinie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pt.  Skala dziwności edycja V

21:00 Na konserwatorskim stole – opowieści o konserwacji prac W. Hasiora. Oprowadzanie konserwatorskie poprowadzi Aleksandra Trybuła.

Kierownik działu Renowacji i Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego opowie o projekcie konserwacji asamblaży artysty wraz z anegdotami o nieoczywistych metodach konserwacji sztuki współczesnej.

22:00  Z Hasiorem po zmroku. Oprowadzenie po wystawach w Galerii Władysława Hasiora. Poprowadzi Julita Dembowska

Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego (ul. Kościeliska 18)

18.30 Wykład Nurty Stylu Zakopiańskiego. Poprowadzi Dr hab. Zbigniew Moździerz

18:00-21:00 Noc Muzeum dla dzieci!

Od 18:00 Widok na Tatry z willi Koliba – stwórz własny obrazek na plastrze drewna.

Od 19:30  Zrób własny lampion inspirowany stylem zakopiańskim.

20:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Wilii Koliba. Oprowadzi Zbigniew Moździerz

Chałupa Gąsieniców Sobczaków (Droga Do Rojów 6)

21:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Chałupie Gąsieniców Sobczaków

Od 20:00 do 22:00 Pokaz konserwatorski Cyryniowanie? Irchowanie? O metodach zdobienia serdaków i kożuchów góralskich. Poprowadzi Bogumiła Dańko  

W trakcie zwiedzania będzie można podpatrzeć renowatorkę działu Renowacji i Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego podczas zdobienia kożucha oraz zadać pytania dotyczące sposobów zdobienia w tradycji góralskiej.

22:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Chałupie Gąsieniców Sobczaków

Dwór Tetmajerów w Łopusznej, ul. Gorczańska

18:30 Wieczorem we Dworze Tetmajerów. Oprowadzenie po folwarku poprowadzi Grzegorz Kamoń.

20:00 Nocna projekcja filmu Halka/Haiti

Projekt artystyczny duetu C.T. Jasper oraz Joanny Malinowskiej to rejestracja filmowa przedstawienia „Halki” Stanisława Moniuszki, które odbyło się 7 lutego 2015 roku w haitańskim Cazale. Projekcja miała swoją  premierę na Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 roku. Ostateczny kształt spektaklu stanowi efekt współpracy ekipy z lokalną społecznością. Z polskiej strony udział wziął zespół Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki z Poznania.

21:30 Romantyzm w Łopusznej. W obchodzonym obecnie roku romantyzmu zapraszamy na oprowadzanie w stylu XIX wieku, które poprowadzi Grzegorz Kamoń.

Zagroda Korkoszów

Czarna Góra, Zagóra

W godzinach 18:00 – 22:00

19:00 Wieczorne oprowadzanie u Korkoszów.

W trakcie wieczoru będzie można zobaczyć odrestaurowane budynki mieszkalne i gospodarcze wchodzące w skład spiskiej zagrody

20:00 Teatr cieni o obróbce lnu

Praca przy lnie była niegdyś jednym z podstawowych zajęć miejscowej ludności: opowieść etnograficzną uzupełni prezentacja w formie teatru cieni, ukazująca kolejne etapy obróbki lnu. Usłyszymy również śpiewki ludowe w wykonaniu zespołu regionalnego, które na Spiszu towarzyszyły pracy przy lnie.

21:00 Po zmroku w Zagrodzie.

Oprowadzanie po izbach w  Zagrodzie Korkoszów

Wpisz szukane wyrażenie