Co nowego w muzeum?

19 WRZEŚNIA ZAPRASZAMY DO ŁOPUSZNEJ NA PROMOCJĘ KSIĄŻKI „KONIE NA SKALNYM PODHALU”

19 WRZEŚNIA ZAPRASZAMY DO ŁOPUSZNEJ NA PROMOCJĘ KSIĄŻKI „KONIE NA SKALNYM PODHALU”

PROMOCJA KSIĄŻKI AUTORSTWA SZYMONA BAFII

PT. „KONIE NA SKALNYM PODHALU”

19 WRZEŚNIA (CZWARTEK) GODZ. 18.00

DWÓR TETMAJERÓW W ŁOPUSZNEJ

ul. GORCZAŃSKA 2

 

Jak w XIX wieku wyglądała podróż konnym zaprzęgiem pod Tatry, jak zmieniały się upodobania górali do końskich ras czy jakich pojazdów konnych używali górale i wiele innych ciekawostek związanych z chowem i użytkowaniem koni na Podhalu można dowiedzieć się z książki autorstwa Szymona Bafii pt. „Konie na Skalnym Podhalu”.

Publikacja ukazała się w sierpniu z okazji 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. To drugie, poszerzone wydanie bogato ilustrowanej książki, wydanej przez Fundację im. Zofii i Witolda Paryskich. Wiele archiwalnych fotografii pochodzi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

„Koń na Podhalu zawsze zajmował szczególne miejsce. Był darzony szacunkiem w gazdówce. Od konia, jego kondycji i zdrowia, często zależało przetrwanie górali. Konie były wykorzystywane nie tylko w gospodarstwie i przy pracach leśnych, ale dawały też możliwość dodatkowego zarobku. Zanim bowiem powstała kolej, łącząca Kraków z Zakopanem, cały transport towarów – a później i przewóz turystów – odbywał się właśnie dzięki koniom” – pisze autor książki we wstępie.

Wydanie książki wsparły: Polskie Koleje Linowe, firma Śledź-Mar, Stadnina Koni Łopuszna, Willa Tatrzańskie Szczyty Wioletta i Andrzej Skupień oraz firma Stolarstwo Artystyczne Edwarda Staszela.

 

Wpisz szukane wyrażenie