Co nowego w muzeum?

ZAPRASZAMY NA SPACER Z MARCINEM RZĄSĄ

ZAPRASZAMY NA SPACER Z MARCINEM RZĄSĄ

Zapraszamy na spacer z Marcinem Rząsą

24 września 2019 (wtorek), godz. 15:00

Zbiórka w holu głównym Muzeum Tatrzańskiego,

ul. Krupówki 10

 

Kupione pod wpływem chwili. Następnie przekładane z miejsca na miejsce, ostatecznie lądują w piwnicy czy na śmietniku. Ale czy tam jest ich miejsce? Jak sama nazwa wskazuje – pamiątka – powinna upamiętniać podróż i umożliwiać zachowanie wspomnień z nią związanych. Pamiątka z Zakopanego mogłaby odwoływać się do dziedzictwa kulturowego Podhala, miłości do zakopiańskiej kultury i prawdziwej tradycji. Jakiej? Przekonać się będzie można podczas organizowanego przez Muzeum Tatrzańskie spaceru z rzeźbiarzem Marcinem Rząsą, który odbędzie się już 24 września.

Lubimy rzeczy ładne, identyfikujemy się z tym, co nas otacza i nadajemy temu głębszy sens. Dlaczego więc bazarowy klimat atakuje turystów z każdej strony? A w sklepach i na stoiskach z pamiątkami królują rzeczy, których wygląd może być nośnikiem jedynie najgorszych wspomnień? Przecież współczesny odbiorca docenia wysoką jakość, staranne wykonanie czy lokalne pochodzenie produktu. Przedziera się, często bezskutecznie, przez lawinę kiczu i tandety zalewającą turystyczne miasta, w poszukiwaniu pamiątek przemyślanych, dobrze zaprojektowanych. Te potrzeby doskonale rozumie Muzeum Tatrzańskie, które podejmuje walkę o zmianę tego stanu rzeczy. W zorganizowanym przez Muzeum konkursie mogą wziąć osoby, które chcą zmienić sytuację, proponując swoją wizję idealnej pamiątki z Zakopanego.

W ramach konkursu Muzeum Tatrzańskie zaprasza także na spacer, którego celem będzie przyjrzenie się aktualnej kondycji pamiątkarstwa zakopiańskiego. Pokonując wspólnie z Marcinem Rząsą – rzeźbiarzem i jurorem konkursu – Krupówki, odwiedzając plac targowy czy przechadzając się po Muzeum Tatrzańskim uczestnicy poznają historię wzornictwa podhalańskiego, dowiedzą się czym była i czym jest dzisiaj kultura ludowa Podhala. Nauczą się też jak czerpać ze źródła kultury ludowej, odszukując udane realizacje inspirowane góralską tradycją. Czy wreszcie zajrzą w kilka nieoczywistych miejsc, które stanowić mogą inspirację do stworzenia własnej wizji pamiątki z Zakopanego.

Organizowany przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem konkurs na zaprojektowanie pamiątki z Zakopanego jest skierowany do projektantów, rzemieślników, artystów i miłośników Podhala oraz tatrzańskiej symboliki. To oni mają szansę stworzyć oficjalną, oryginalną i dobrze zaprojektowaną pamiątkę z Zakopanego. Taką, która nawiąże do podhalańskiej tradycji, kultury, a także przyrody. Zgłoszenia konkursowe można nadsyłać do 10 października 2019 roku. Szanse mają zarówno pół-amatorzy zafascynowani dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Podhala, studenci, jak i doświadczeni designerzy oraz studia projektowe. Zgłoszenia konkursowe oceni jury w składzie: Jarosław Hulbój, Paweł Jasiewicz, Anna Kozak, Tomek Rygalik, Marcin Rząsa, Bogna Świątkowska i Anna Wende-Surmiak. Organizatorem konkursu jest obchodzące w tym roku 130-lecie istnienia Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Spacer z Marcinem Rząsą, 24 września, godz. 15.00, czas trwania spaceru 2-2,5 godz., zbiórka w holu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, Zakopane, wstęp wolny, bez zapisów.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu wraz z regulaminem znajdują się na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl/konkurs-pamiatka-z-zakopanego/

Organizator: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019

Patroni medialni: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Print Control, WhiteMAD, WATRA Podhalański Serwis Informacyjny, Infogram.

 

 

Wpisz szukane wyrażenie