Co nowego w muzeum?

Zaproszenie na otwarcie

Zaproszenie na otwarcie

Spotkajmy się w gmachu głównym!

Serdecznie zapraszamy w sobotę 21 stycznia, o godzinie 18:00 na wernisaż stałej wystawy etnograficzno-historycznej i przyrodniczej w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego (ul. Krupówki 10) oraz na wydarzania towarzyszące, które potrwają cały weekend.

Wystawa, którą mamy przyjemność otworzyć nie jest jedną z tych, na których można wyłącznie obejrzeć eksponaty. Jest to synteza dokonań ludu zamieszkującego Podtatrze od wieków wraz z całym jego kolorytem. Jest to historia ludzi, którzy przybywali pod Tatry z różnych zakątków świata, aby tutaj żyć i tworzyć, dodając podhalańskiej kulturze nowego blasku. Jest to ukazanie piękna i bogactwa Tatr, dzięki którym ten niewielki skrawek Ziemi przyciągał najwybitniejszych ludzi swoich czasów, lecz przede wszystkim ­– jest to opowieść o fenomenie SPOTKANIA górali, przybyszy i tatrzańskiej przyrody, w efekcie którego postawała wyjątkowa kultura i niepowtarzalne działa sztuka. Jest to opowieść o tym dlaczego właśnie ta niewielka część świata od lat inspiruje. Jest to historia oryginalnej kultury, która wyrosła na tym gruncie i do dzisiaj wpływa na każdego, kto odwiedza to wyjątkowe miejsce.

„Z BLISKA I Z DALEKA PRZYCHODZA TU LUDZIE, (…) PRZYCHODZA TU PO COŚ I COŚ Z SIEBIE ZOSTAWIAJĄ.”

Stanisław Witkiewicz

Każdy z nas, w ciągu kilku ostatnich lat tworzenia ekspozycji, dbał o to, aby wynikiem naszych starań było skłonienie do dyskusji i SPOTKANIA – z kulturą, sztuką, historią i przyrodą. Do SPOTKANIA z tym, dzięki czemu chcemy i możemy działać już od 134 lat. Czy to się nam udało? Przekonajcie się Państwo sami!

Program wydarzeń towarzyszących:

20 STYCZNIA (PIĄTEK) 15:00 i 16:00 – przedpremierowe oprowadzanie po stałej wystawie etnograficzno-historycznej i przyrodniczej. Dla bezpieczeństwa zbiorów i Państwa komfortu ilość miejsc jest ograniczona, zapisy: wydarzenia@muzeumtatrzanskie.pl.

21 STYCZNIA (SOBOTA) – warsztaty dla dzieci i młodzieży
12:00 – 13:00 i 14:00 – 15:00 – „Podhalańskie ornamenty – ozdabianie piórników” – dzieci poznają wzory na góralskich sprzętach m.in. rozety, leluje, słoneczka, a następnie ozdobią piórniki inspirując się podhalańską ornamentyką.
13:00 – 14:00 i 15:00 – 16:00 – „Tatrzańskie pocztówki” – uczestnicy zaprojektują pocztówki inspirowane zbiorami etnograficznymi Muzeum Tatrzańskiego i sprawdzą czy pisanie gęsim piórem jest łatwym zadaniem.
Zapisy nie są obowiązkowe, ale gwarantują miejsce: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

22 STYCZNIA (NIEDZIELA) 10:00 – 18:00 – pierwszy dzień zwiedzania wystawy, wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

Zaproszenie na otwarcie wystawy. Grafika gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Spotkajmy się w gmachu głównym, Otwarcie 21.01.2023 g. 18.00

Wpisz szukane wyrażenie