Co nowego w muzeum?

Zenon Remi – spotkanie z architektem

Zenon Remi – spotkanie z architektem

ZENON REMI (ur. 1946) zakopiański architekt i malarz. Pracował w PBO “Podhale”, w latach 80. XX w Muzeum Tatrzańskim (jako specjalista d/s ochrony zabytków). Współautor projektu osiedla Kasprusie w Zakopanem, autor adaptacji leżakowni na Galerię Hasiora, domu i galerii Antoniego Rząsy, licznych obiektów mieszkalnych, wypoczynkowych i sakralnych.

Projekt „W stronę Nowego Zakopanego”, realizowany przez Muzeum Tatrzańskie, to próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr oraz poddanie go krytycznej refleksji. Chcemy spojrzeć na zakopiańską kulturę i tradycję z perspektywy odbiorcy XXI wieku, jako na zbiór inspiracji, ale też mitów i problemów, które wymagają przepracowania.

Naszym celem jest odpowiedź na pytanie, jak spuścizna XX-wiecznej kultury i historii Podhala, na którą składają się m.in. pierwszy polski styl narodowy oraz dorobek kolonii artystycznej, może zostać twórczo podjęta i przetworzona w celu wykreowania Zakopanego na nowe centrum żywej kultury artystycznej i architektonicznej Polski.

Projekt jest przewidziany jako kilkuletnie przedsięwzięcie badawczo-ekspozycyjne. W 2021 rozpoczynamy pierwszy etap prac – cykl spotkań z architektami współcześnie kształtującymi podhalański pejzaż oraz inwentaryzację sztuki obecnej w zakopiańskiej przestrzeni publicznej, co wydaje się być kluczowe ze względu na nieustanną transformację zakopiańskiego krajobrazu.

Spotkanie poprowadzi Piotr Mazik.

Kiedy: 7 października 2021, godz. 18:00
Miejsce: willa Oksza (ul. Zamoyskiego 25)

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

logo niepodległa, Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości

Wpisz szukane wyrażenie