PROMOCJA XIII TOMU ROCZNIKA PODHALAŃSKIEGO

Mamy zaszczyt poinformować, że w urodziny Tytusa Chałubińskiego (29 grudnia 2019 roku) w Willi Koliba odbędzie się oficjalna promocja najnowszego wydania muzealnego rocznika naukowego. Nasza radość jest tym większa, że po raz pierwszy w historii naszego czasopisma udało się wydać trzy numery z rzędu. Najnowszy tom Rocznika Podhalańskiego praktycznie w całości poświęcony jest architekturze Zakopanego. I tak Małgorzata Omilanowska omawia w nim styl zakopiański i jego konotacje europejskie. Porusza sprawę fenomenu tego stylu i proweniencji „tego konceptu wykreowanego przez Witkiewicza”. Badacze wskazują tutaj, bowiem przynajmniej kilka możliwości czerpania inspiracji przez twórcę, wśród nich norweski tzw. styl smoczy tzw. dragestilen wpisujący się w XIX-wieczną paletę poszukiwań stylu narodowego.  Istnieje koncepcja, ze autor projektując willę „Pod Jedlami” w swojej wizji stylu zakopiańskiego uwzględnił rozwiązania przyjęte przez Holma Hansena Munthego. A trzeba pamiętać, że Stanisław Witkiewicz wśród wielu swoich pasji, zbierał też skrupulatnie literaturę poświęconą architekturze drewnianej i znał trendy europejskie w tej kwestii. XIII tom Rocznika Podhalańskiego to również historia budowy kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny w Zakopanem – pomysł zrodził się w latach 70. XIX stulecia, a inicjatorami byli ksiądz Józef Stolarczyk i Tytus Chałubiński. Projekt samego kościoła usytuowanego przy samych Krupówkach wykonał debiutujący w tym czasie warszawski architekt Józef Dziekoński. Ale najnowsze wydanie to nie tylko historia architektury Zakopanego, ale i czasy współczesne. Katarzyna Para porusza sprawę remontów konserwatorskich dziewięciu zabytkowych obiektów Muzeum Tatrzańskiego, wraz z pozyskaniem finansowania na niezbędne prace. Z kolei Michał Murzyn w najnowszym wydaniu Rocznika Podhalańskiego pisze o roli parku kulturowego, w kwestii ochrony i opieki nad tym, co pozostawiła nam przeszłość. Powstanie Parku Kulturowego obejmującego zakopiańskie Krupówki wywołane zostało przez nielegalny handel, który w sposób niekontrolowany i ekspansywny opanował najpopularniejszy w Polsce deptak. Mimo wielu kontrowersji, ogromnych emocji, a nierzadko i kłótni ostatecznie Park Kulturowy dla zakopiańskich Krupówek zaczął obowiązywać od 1 lipca 2016 roku. Autor próbuje tutaj odpowiedzieć m.in. na pytanie czy Parki Kulturowe dla Krupówek i Kotliny Zakopiańskiej zdały egzamin i czy tego typu rozwiązania prawne pomogą chronić przestrzeń publiczną w innych częściach Zakopanego.

Promocja XIII Tomu Rocznika Podhalańskiego zaplanowana jest w niedzielę 29 grudnia w Willi Koliba. Będzie to m.in. okazja do rozmowy i dyskusji z autorami publikacji w najnowszym wydaniu muzealnego rocznika naukowego. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom, choć w drobnej części będziemy mogli spełnić marzenie Bronisława Piłsudskiego, o wydawaniu przez Muzeum Tatrzańskie naukowego periodyku dotyczącego polskiego Podtatrza.