Co nowego w muzeum?

2022 ROK MIĘDZYNARODOWYM ROKIEM ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU TERENÓW GÓRSKICH

2022 ROK MIĘDZYNARODOWYM ROKIEM ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU TERENÓW GÓRSKICH

Na propozycję Kirgistanu, 16 grudnia 2021 roku, Organizacja Narodów Zjednoczonych ONZ ogłosiła rok 2022 Rokiem Międzynarodowym dla Zrównoważonego Rozwoju Gór. Przeszło dwadzieścia lat od ostatniego Międzynarodowego Roku Gór w 2002 roku, po raz kolejny, oczy całego świata kierują się w stronę terenów górskich.

To wyjątkowa okazja do wzbudzenia zainteresowania i do promowania nowych rozwiązań skierowanych do społeczności górskich, które zamieszkują tereny silnie dotknięte zmianą klimatu – potwierdza Rosalaura Romeo, przedstawicielka Biura Programowego Mountain Partnership przy ONZ – Rok Gór będzie także okazją do podjęcia inicjatyw promujących lokalną kulturę i tradycje, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i poprzez obserwację pozytywnych zmian w życiu na terenach górskich.

Jednym z pierwszych przedsięwzięć wpisujących się w wydarzenia przyszłego roku będzie międzynarodowa konferencja Mountain Panorama, która została zaprezentowana w Instytucie Polskim w Rzymie 9 grudnia bieżącego roku. Jest to inicjatywa Muzeum Tatrzańskiego we współpracy z Mountain Partnership oraz z IMMĄ (Międzynarodowym Związkiem Muzeów Górskich) pod opieką Anny Wende-Surmiak (dyrektora Muzeum Tatrzańskiego), Rosalaury Romeo (przedstawiciela Mountain Partnreship), Aldo Audisio (eksperta ds. projektów międzynarodowych) i Emilii Pomiankiewicz-Wagner (koordynatorki i organizatorki konferencji).

Wydarzenia z 2002 roku, którymi zarządzałem i które śledziłem, wspominam jako bardzo miłe doświadczenie – mówi Aldo Audisio, jeden z kuratorów konferencji Mountain Panorama – Dziś otwierają się przed nami nowe, duże możliwości; myślę, że międzynarodowa konferencja w Zakopanem będzie chwilą istotnej refleksji nad terenami górskimi na poziomie międzynarodowym.

Anna Wende-Surmiak zapewnia: Jestem bardzo szczęśliwa, że Muzeum Tatrzańskie podejmie się organizacji spotkania u podnóża naszych gór od 10 do 12 czerwca 2022 roku. Będzie to okazją do zaprezentowania światu sieci naszych muzeów, które w dużej części są odrestaurowane – przypomina dyrektor Muzeum Tatrzańskiego – Również jako prezes Związku Muzeów Górskich IMMA mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie IMMA otworzy się na nowe wyzwania.

 

Więcej:

General Assembly Adopts 59 Third Committee Texts on Trafficking in Persons, Equitable Access to COVID-19 Vaccines, as Delegates Spar over Language | Meetings Coverage and Press Releases (un.org)

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji Mountain Panorama, szczegóły:

https://muzeumtatrzanskie.pl/mountain-panorama-international-cultural-heritage-conference/

Wpisz szukane wyrażenie