Co nowego w muzeum?

21. PRZEGLĄD FILMÓW O SZTUCE

21. PRZEGLĄD FILMÓW O SZTUCE

Jako partner wydarzenia zapraszamy serdecznie na 21. Przegląd Filmów o Sztuce organizowany w dniach 11 – 15 kwietnia przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Po ponad dwudziestu latach przerwy Przegląd Filmów o Sztuce, na którym wychowywały się pokolenia nie tylko Zakopiańczyków, powraca na kulturalną mapę wydarzeń naszego miasta w pełnej konkursowej formule.

Zakopiański Przegląd Filmów o Sztuce to wydarzenie o długiej i niezwykle bogatej historii. Pierwszy Przegląd odbył się w 1968 roku, towarzyszył „2. Salonowi Lutowemu 68”, który poświęcony był grafice ogólnopolskiej oraz „3. Salonowi Marcowemu 68”, na którym swe prace wystawiło dziewięciu wybitnych polskich malarzy, m.in. Brzozowski, Gierowski, Nowosielski i Stajuda. Inicjatorami Przeglądu byli wtedy Grzegorz Dubowski i Władysław Hasior. Początkowo Przeglądy odbywały się co roku, a od 1976 roku – co dwa lata. Nawet fakt wprowadzenia stanu wojennego nie przeszkodził, aby w roku 1982 doszło do 7. Przeglądu Filmów o Sztuce. Jego ostatnia edycja odbyła się w latach 90-tych.

Nawiązując do tradycji organizatorzy Przeglądu zaplanowali tegoroczną edycję wydarzenia, która powróci do formuły konkursowej. Jury z filmów zgłoszonych do konkursu wyłoni trzy najlepsze, a widzowie podczas pokazów konkursowych zapoznają się z najnowszymi filmami tego gatunku. Dodatkową nagrodę w tym roku po raz pierwszy przyzna Stowarzyszenie Filmowców Polskich, wspierające nasz projekt już kolejny rok z rzędu.

Wraz z 21. edycją Przeglądu odbędą się reaktywowane w ubiegłym roku Salony Marcowe, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa malarstwa Łukasza Korolkiewicza – przedstawiciela polskiego realizmu symbolicznego, hiperrealizmu i nowej figuracji. Oba wydarzenia prezentowane są w ramach szerszego projektu “Wiosna Kultury” w Zakopanem. Grafika dedykowana tegorocznemu Przeglądowi, wyszła spod ręki uznanego artysty Piotra Młodożeńca.

W programie Przeglądu, oprócz filmów zgłoszonych do konkursu zobaczymy również pokazy specjalne filmu “Twój Vincent” oraz “Wezwanie”. Odbędą się także ciekawe spotkania z twórcami, oraz koncert zespołu Nanook of the North @www.facebook.com/NanookOTN/ z projekcją filmu niemego. Przegląd stanie też pretekstem do zwiedzenia zorganizowanej w Galerii im. Wł. Hasiora (Filia Muzeum Tatrzańskiego) wystawy, dedykowanej jednemu z pomysłodawców, inicjatorów i współtwórców Przeglądu – Władysławowi Hasiorowi. Prezentowane będą tam zdjęcia, które dokumentują prace przy wspomnianym już wcześniej filmie w reżyserii Wojciecha Solorza “Wyzwanie”, gdzie scenografem był Artysta. Przedstawiają one m.in. rzeźby wykonane na potrzeby wspominanego filmu, które zgodnie ze scenariuszem zostały spalone, co zarejestrowane zostało na taśmie filmowej.

Swoją kontynuację będą miały warsztaty filmowe, na których młodzi pasjonaci dziesiątej muzy zgłębią tajniki pracy za kamerą, pod czujnym okiem wykładowców łódzkiej Szkoły Filmowej Zbigniewa Wichłacza I Józefa Romasza.

Organizatorzy Przeglądu mają nadzieję, że sukcesem zakończy się powrót do idei, która zrodziła się wiele lat temu, aby pod Giewontem spotykali się ludzie, którym bliska jest sztuka w jej szerokim aspekcie. Mamy nadzieję, że Przegląd ponownie zainicjuje cykl spotkań i wymiany myśli artystycznej u podnóża Tatr.

 

Wpisz szukane wyrażenie