Co nowego w muzeum?

9 czerwca rozpoczyna się Mountain Panorama International Cultural Heritage Conference

9 czerwca rozpoczyna się Mountain Panorama International Cultural Heritage Conference

MUZEUM TATRZAŃSKE ORGANIZATOREM “MOUNTAIN PANORAMA INTERNATIONAL CULTURAL HERITAGE CONFERENCE”

Za kilka dni wyjątkowe wydarzenie w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem – pierwsza międzynarodowa konferencja Mountain Panorama, która na kilka dni połączy działalność muzeów, instytucji i osób związanych z terenami górskimi na całym świecie. Przedstawiciele aż 10 krajów ze świata i Europy zgromadzą się w Zakopanem i online, aby wymieniać się doświadczeniami i opowiedzieć o tematach badawczych, nad którymi pracują.

Konferencja rozpocznie się w czwartek, 9 czerwca 2022 o godz. 17 w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego. Pierwszym wydarzeniem inaugurującym spotkanie będzie debata poświęcona działalności muzeów górskich. Podczas dyskusji, którą poprowadzi Giovanni Kezich, były dyrektor Museo degli Usi e Costumi della Gente Trentina w San Michele all’Adige, uczestnicy wspólnie zastanowią się nad misją muzeów górskich i ich przyszłością. Gośćmi debaty będą: Donna Livingstone z kanadyjskiego Whyte Museum of the Canadian Rockies, Michelle Huwiler ze Swiss Alpine Museum, Julita Izabela Zaprucka z Muzeum Karkonoskiego oraz Anna Wende-Surmiak z Muzeum Tatrzańskiego. Druga część wieczoru odbędzie się willi Koliba, gdzie nastąpi otwarcie wystawy dzieł włoskiego artysty z Doliny Aosty: Stele. Kamienne bóstwa Donato Savin.

Piątek, 10 czerwca, jest pierwszym dniem sesji plenarnych, na których posłuchamy wielu interesujących wystąpień. Wystąpienia uczestników poprzedzi wykład inauguracyjny prof. Doroty Folgi-Januszewskiej z Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, która przybliży funkcje muzeów we współczesnym świecie. Dwa bloki konferencyjne będą odbywać się równolegle, a prelegenci poruszą tematy związane z kolekcjami muzealnymi, aranżacjami wystaw, formami aktywności na terenach górskich. W prezentacjach omówione zostaną różne aspekty dziedzictwa kulturowego gór – od pasterstwa i dawnych instrumentów, przez historię schronisk, po obrazy utrwalone na klatkach filmów, kartach magazynów, a nawet na skrzynkach pocztowych. Pod koniec drugiego dnia konferencji odbędzie się debata łącząca stowarzyszenia i organizacje działające na obszarach górskich, których wspólnym celem jest ochrona i promocja ich dziedzictwa. Spotkanie poprowadzi Aldo Audisio, wieloletni dyrektor Museo Nazionale della Montagna w Turynie, który do dyskusji zaprosił Rosalaurę Romeo z Mountain Partnership działającego przy FAO w Rzymie, Angelo Schenę, przedstawiciela Międzynarodowego Związku Filmów Górskich IAMF, Nahuela Urię reprezentującego Sieć Patagońskich Festiwali Audiowizualnych RED-FA,  Miłosza Jodłowskiego z Polskiego Związku Alpinizmu oraz Emilię Pomiankiewicz-Wagner z Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich IMMA.

Kolejny dzień wystąpień konferencyjnych rzuci również światło na dziedzictwo kulturowe terenów górskich z punktu widzenia sztuki i architektury. Historia Białego Misia, snycerstwo na Podhalu oraz budownictwo drewniane, to część tematów, które zostaną poruszone przez prelegentów. Z kolei zaplanowana na ten dzień debata opowie o uniwersalności gór z punktu widzenia prasy i czasopism górskich. Spotkanie poprowadzi Bernard Germain, redaktor naczelny francuskiego czasopisma Montagne&Alpiniste, który do udziału w rozmowie zaprosił dziennikarzy i redaktorów czołowych gazet górskich, wśród których znajdują się Luca Calzolari z czasopisma Montagne 360, Agnieszka Szymaszek z kwartalnika Tatry, Maciej Kwaśniewski z czasopisma Taternik oraz włoscy dziennikarze górscy Leonardo Bizzaro i Roberto Mantovani.

Wydarzeniem podsumowującym konferencję, pozostającym wciąż w atmosferze tematyki terenów górskich, będzie koncert zespołu Trebunie-Tutki z Zakopanego oraz kwintetu Urmuli z Tbilisi, który połączy uczestników i słuchaczy konferencji wyjątkową energią płynącą z muzyki góralskiej z Polski i Gruzji. Artyści zaprezentują wspólny projekt Duch Gór, przenosząc tym samym publiczność do świata Tatr i Kaukazu. Koncert rozpocznie obchody jubileuszu 100-lecia gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego, który otwarty został w lipcu 1922 roku. Plenerowy koncert odbędzie się w sobotę, 11 czerwca o godz. 20 przy nowo wyremontowanym gmachu głównym Muzeum przy Krupówkach. Jako suport wystąpią Młodzieżowa Orkiestra Góralska „Jutrzenka” z Tatrzańskiego Centrum Kultury w Zakopanem.

Wstęp na koncert jest wolny. Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji w roli słuchacza, konferencja oraz debaty jest otwarta dla publiczności. Językiem konferencji będzie język angielski.

Konferencja jest organizowana we współpracy z Mountain Partnership (oficjalnym partnerstwem górskim ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa) oraz we współpracy z Międzynarodowym Związkiem Muzeów Górskich IMMA.

Opiekunami konferencji są Aldo Audisio (ekspert projektów międzynarodowych), Rosalaura Romeo (przedstawiciel Mountain Partnership) oraz Anna Wende-Surmiak (dyrektor Muzeum Tatrzańskiego)

 

Rada Naukowa Konferencji:

Prof. Dorota Folga-Januszewska (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)

Prof. Jan Święch (Uniwersytet Jagielloński)

Dr. Giovanni Kezich (Sieć Muzeum Etnograficznych w Trentino)

Dr. Bernard Germain (czasopismo Montagne&Alpiniste)

Wpisz szukane wyrażenie