Co nowego w muzeum?

CYJANOTYPIA NA PAPIERZE ARTYSTYCZNYM

CYJANOTYPIA NA PAPIERZE ARTYSTYCZNYM

W ramach Dni Mieczysława Karłowicza, które co roku w lutym organizuje Stowarzyszenie im M. Karłowicza w Zakopanem, odbędą się warsztaty fotograficzne w dawnej technice zwanej cyjanotypią. Będą je prowadzili doświadczeni fotograficy z fundacji Instytut Fotograficznych Technik Szlachetnych.

Wynaleziona w roku 1842 przez angielskiego uczonego sir Johna Hershela została użyta do wykonania pierwszej książki z ilustracjami fotograficznymi przez botaniczkę-amatorkę Anną Atkins.

Uczestnikom warsztatów zostanie zaprezentowany krótki wstęp teoretyczno-historyczny, odbędzie się pokaz przygotowania emulsji światłoczułej, bazującej głównie na solach żelaza. Później będzie można samodzielnie wykonać cyjanotypowe odbitki górskich widoków Tatr. To widoki nie byle jakie: zdjęcia zrobił sam Mieczysław Karłowicz! Negatywy, które będą użyte w czasie warsztatów zostały przygotowane z reprodukcji oryginałów dzięki uprzejmości Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

Organizatorzy udostępnią uczestnikom przygotowane wcześniej tzw. “negatywy cyfrowe”, będącego wydrukiem atramentowym na specjalnej folii transparentnej, plików zdjęć, przygotowanych w komputerowym programie graficznym, przekażą też nieco praktycznych uwag umożliwiających ich samodzielne wykonanie.

Również wcześnie – ze względów praktycznych – będą przygotowane zestawy gotowych światłoczułych papierów pokrytych emulsją cyjanotypową. Będzie to odpowiednio spreparowany papier akwarelowy, który uczestnicy warsztatów będą mogli składać wraz z negatywem, zamknąć w specjalnej kopioramie i naświetlić światłem UV. Wywołanie gotowego zdjęcia odbywa się w kuwetach z czystą wodą. Po wysuszeniu gotowe zdjęcia uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą jako pamiątkę warsztatów.

Warsztaty odbędą się 8 i 9 lutego w willi Oksza – filii Muzeum Tatrzańskiego, które jest współorganizatorem warsztatów. Każdego dnia odbędą się po dwa bloki zajęć po około 90 minut, w każdym bloku może wziąć udział 12 uczestników.

Zajęcia rozpoczynać się będą o godz. 10 (blok pierwszy) i 12.30 (blok drugi). Chęć uczestnictwa należy zgłosić mejlowo na adres cyjanotypia2020@gmail.com do 5 lutego. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy muszą mieć skończone 15 lat.

 

Wpisz szukane wyrażenie