Dla grup zorganizowanych
Warsztaty wielkanocne “Kwiaty z bibuły na Niedzielę Palmową”
Termin: 5.04.2025 (sobota)
Czas trwania: 11.30-13.00
Wiek: dzieci od 7 lat, młodzież, dorośli
Koszt: Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.
Lokalizacja: Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego, ul. Kościeliska 18
Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111
SPOTKANIA Z HISTORIĄ
Zajęcia dotyczące tematów historycznych, które mogą się odbywać nie tylko w Muzeum Tatrzańskim, ale też w szkołach, bibliotekach i innych instytucjach. Poniżej przedstawiamy proponowane tematy.
Prowadzenie: Wojciech Szatkowski
Lokalizacja: Muzeum Palace, ul. T. Chałubińskiego 7
Zapisy (grupy min. 10 osobowe): rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111
Wiek: młodzież (14 +) oraz dorośli
Koszt: 100 zł/grupa do 25 osób (cena 50 zł dla mieszkańców gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Miasto Czarny Dunajec, Poronin, Szaflary)
OBLICZA OKUPACJI NA PODHALU W 1939–45 ROKU
Zajęcia dotyczą okupacyjnej codzienności oraz terroru hitlerowskiego na Podhalu. Podejmiemy trudne tematy o m.in. działalności placówki gestapo w „Palace” czy likwidacji zakopiańskich Żydów. Będzie to „spacer” ulicami wojennego Zakopanego w oparciu o książkę dra Henryka Josta „Zakopane czasu okupacji”.
KOBIETY W DZIEJACH ZAKOPANEGO
Helena Modrzejewska, Helena Dłuska, Helena Marusarzówna, Wanda Gentil-Tippenhauer, Helena Roj-Kozłowska, siostry Lida i Marzena Skotnicówne, Zofia Stopka-Olesiak i wiele innych kobiet związanych z Zakopanem będą bohaterkami tej opowieści. Zawsze były jego wartością, starały się żyć po swojemu, odnajdując się w różnych dziedzinach życia i aktywności zakopiańskiego świata.
GORALENVOLK
Będzie to spotkanie wokół historii kolaboracji części górali z okupantem hitlerowskim. Co było podłożem zdrady i jakie były jej oblicza? Na czym polegała działalność Komitetu Góralskiego? Czym była akcja kenkart w 1942 r. i próba stworzenia Legionu Góralskiego Waffen SS? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy na lekcję muzealną w temacie goralenvolk.
ZAKOPANE – ANEGDOTA, HISTORIA BEZ POCZĄTKU I KOŃCA
Zakopane to anegdota, to historia bez początku i końca – jak to ujął Andrzej Ziemilski „Kicia” w swojej książce „Cud na Kasprowym”. Podczas spotkania ukażemy historię Zakopanego w niekonwencjonalny sposób poprzez dzieje legendarnych postaci związanych z tą miejscowością. Będzie to lekka i ulotna jak mgła z Pyszniańskiej Przełęczy opowieść o przenikaniu się dawnego i obecnego Zakopanego. Świata artystów, górali, taterników i narciarzy.
O HISTORII TATERNICTWA
Złoty okres taternictwa to lata 20. i 30. XX w. Wtedy to właśnie taternicy polscy odkryli największe tatrzańskie ściany i je zdobyli. Zajęcia „O historii Taternictwa” to opowieść o Mieczysławie Świerzy, Wiesławie Stanisławskim, Stanisławie Motyce, Wincentym Birkenmajerze, Kazimierzu Kupczyku, Wawrzyńcu Żuławskim i wielu innych, dla których Tatry stały się drogą życia.
LEGENDARNE POSTACIE ZAKOPANEGO
Opowieść o legendarnych postaciach XIX i XX wiecznego Zakopanego: doktorze Tytusie Chałubińskim, ks. Józefie Stolarczyku, Sabale, Walerym Eljaszu, Stanisławie Witkiewiczu, Klimku Bachledzie i przewodnikach tatrzańskich. Będziesz mieć także możliwość zaprojektować własną kartę pocztową.
“MUZEUM PRZEZ RÓŻOWE OKULARY” – KREATYWNY PROJEKT DLA MŁODZIEŻY
Muzeum przez różowe okulary to projekt współtworzony przez grupę kilkunastu młodych ludzi w wieku od 15 do 17 lat.
Od grudnia 2024 r. spotykamy się w różnych filiach Muzeum Tatrzańskiego (Gmach Główny, Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Palace) by wspólnie poznawać te miejsca. Przyglądamy się muzealnym przestrzeniom w kreatywny sposób, z różnych perspektyw, odkrywamy ich nowe wymiary.
W ramach projektu odbywają się też warsztaty podczas, których rozwijamy kreatywność i wyobraźnię, śpiewamy, piszemy, trenujemy techniki związane z improwizacją, ale też uczymy się w praktyce kompetencji związanych z zarządzaniem projektami i budżetem, promocją, organizowaniem eventów.
Punktem wyjścia pracy warsztatowej były różnego rodzaju okulary (poważne i śmieszne, kolorowe, przyciemniane, lornetki czy lupy jubilerskie). Dlaczego? Bo mają wpływ na to, jak postrzegamy rzeczywistość, dają możliwość innego spojrzenia na otoczenie, a przez to inspirują do kreatywnego myślenia.
Celem projektu jest stworzenie dla młodych ludzi przestrzeni w Muzeum Tatrzańskim – miejsca, w którym mogą czuć się na tyle swobodnie i komfortowo, by rozwijać się i tworzyć. Dlatego też nie określiliśmy z góry, co ma być konkretnym, wymiernym efektem końcowym cyklu spotkań, ale pozostawiliśmy otwarte możliwości – tak by to młodzi ludzie wspólnie zaproponowali, co chcą zrobić – jaki cel sobie wyznaczyć. Co to będzie? Właśnie nad tym pracujemy. Okaże się niedługo!
Prowadzenie projektu: Magdalena Pietrewicz-Magiera