JAK DAWNIEJ PO TATRACH CHADZANO? ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE W WILLI OKSZA

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na spotkanie pod tytułem „Jak dawniej po Tatrach chadzano?”, które w sobotę 24 lipca o godz. 18 rozpocznie się w Galerii Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25 w Zakopanem. Wieczór o tym, jak zwiedzano Tatry w XIX wieku, poprowadzi Wojciech Szatkowski, kustosz Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie towarzyszy wystawie GERSON W TATRACH  w Okszy.

Nie żyje już nikt kto by pamiętał, jak wyglądały Tatry i Zakopane w XIX wieku. Na szczęście pozostały dawne opisy, przewodniki i zachowane w archiwum Muzeum Tatrzańskiego liczne fotografie. Zabierzemy Państwa właśnie w świat dawnych Tatr i dawnego Zakopanego. W prezentacji nie zabraknie osób zasłużonych dla turystyki tatrzańskiej przed 150 laty: księdza Józefa Stolarczyka, „Apostoła góralszczyzny”, króla Tatr z Mokotowskiej Tytusa Chałubińskiego, Sabały, Walerego Eljasza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego oraz innych przedstawicieli inteligencji polskiej, ktrzy odwiedzali wtedy Zakopane. W wycieczkach tatrzańskich tamtego okresu turystom prawie zawsze towarzyszyli górale. Wtedy to nastąpił rozwój zawodu przewodnika tatrzańskiego. Dlatego w opowieści przypomnimy „przewodników pierwszych z pierwszych”, Jędrzeja Walę, Macieja Gąsienicę-Sieczkę, Klimka Bachledę, Wojciecha Roja, Szymona Tatara i innych. Pójdziemy z nimi na Gerlach, Łomnicę, Lodowy i Rysy. Ważnym elementem tej opowieści sprzed lat będą dawne, pierwsze altany i schroniska, pierwsze znakowane szlaki, Morskie Oko zwiedzane z pokładu tratwy, czy Czerwone Wierchy z przewodnikiem i chłopem pod torbę. A wszystko to będzie okraszone anegdotami i cytatami z przewodników Walerego Eljasza i historiami, które przeszły już do tatrzańskiej legendy.

Serdecznie zapraszamy!