Co nowego w muzeum?

“Jedyne wyjście” – komiks według powiesci “Witkacego”

“Jedyne wyjście” – komiks według powiesci “Witkacego”

Zapraszamy na spotkanie z autorką artbooka  Polą Dwurnik. Weźmie w nim również udział Paweł Polit, kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi.

15 listopada godz. 18.00

Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Hr. Wł. Zamoyskiego 25

Komiksowy artbook “Jedyne wyjście”, narysowany przez Polę Dwurnik według
scenariusza Wojciecha Sztaby, historyka i krytyka sztuki, badacza twórczości Witkacego, to wizualna interpretacja ostatniej powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza pod tym samym tytułem.
Konfrontuje ona dwie postaci: malarza Marcelego Kiziora-Buciewicza i filozofa Izydora Smogorzewicza-Wędziejewskiego. “Jedyne wyście” to historia ich przyjaźni i konfliktu, umieszczona w dystopijnej scenerii niedalekiej przyszłości.
Na kartach komiksu, działalność literacka, filozoficzna i artystyczna Witkacego, spotykają się w interpretacji współczesnej artystki. Charakterystyczna czarno-biała kreska Poli Dwurnik, czerpiąca z malarskiej i portretowej stylistyki Witkiewicza, wydobywa zarówno myśl filozoficzną, jak i humor powieści.
Wydawcą komiksu jest Muzeum Narodowe w Warszawie, a współwydawcą Krupa Gallery z Wrocławia.
Kuratorami projektu są historycy sztuki Zofia Machnicka i Paweł Polit,
autorzy wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”, która miała
miejsce latem tego roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Książka ma 96 stron i twardą oprawę, jej nakład wynosi 1000 egzemplarzy.
Można ją kupić w księgarni Muzeum oraz za pośrednictwem dystrybucji
Fundacji Bęc Zmiana.
POLA DWURNIK – artystka wizualna urodzona w 1979 roku w Warszawie.
Zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem w jego wielu odmianach, a także działalnością wydawniczą. Jest autorką ośmiu autorskich książek artystycznych, z których sześć to artbooki w całości narysowane przez autorkę:
m.in. Świetlica (2003), Living in Basel (2007),Kronika Towarzyska (2008), Piosenka dla Wojtka (2016),Pan Marcin (2019). W 2013 roku wydała wielokrotnie nagradzaną obszerną dwujęzyczną publikację o interpretowaniu malarstwa
Girl on Canvas / Dziewczyna na płótnie, do której współtworzenia zaprosiła ponad trzydziestu autorów z całego świata. Aktualnie współpracuje z magazynem artystycznym Postmedium przy Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, wydawnictwem Biblioteka Śląska w Katowicach oraz z Krupa Gallery we Wrocławiu.

Wpisz szukane wyrażenie