Co nowego w muzeum?

Kolejne spotkanie on-line Muzeum Tatrzańskiego: Pyszna – magiczne miejsce

Kolejne spotkanie on-line Muzeum Tatrzańskiego: Pyszna – magiczne miejsce

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejne spotkanie on-line w czasie pandemii. Tym razem kolejny zoom dedykujemy magicznemu miejscu. Schronisko im. Władysława Strzeleckiego na Hali Pysznej było takim punktem na mapie Tatr i powszechnie nazywano je narciarskim eldorado. Gromadziło ludzi gór, obrosło legendą, choć już niestety nie istnieje. Drewniany budynek położony był na niewielkiej polanie śródleśnej, pomiędzy dwoma górskimi potokami. Widok na południe był wspaniały, a szczyt Błyszcza był o ponad tysiąc metrów przewyższenia wyżej. Nasze spotkanie będzie próbą przywrócenia magii tego miejsca.

Schronisko było położone w pięknym, odludnym miejscu. Na krańcu świata jakby. Nad nim znajdował się wspaniały teren narciarski – Siwe Sady. I wyniosłe szczyty, Kamienista, Błyszcz z Bystrą, postrzępione Baniste Turniczki i Siwy Zwornik oraz długa, ale niemal płaska grań Ornaku, zamykająca dolinę od zachodu. Teren sprzyjał wycieczkom, a sławę Pysznej stworzyli narciarze.

Miejsce to opisali Wanda Gentil-Tippenhauer i Stanisław Zieliński w książce „W stronę Pysznej”. Schronisko było miejscem spotkań narciarskiej elity. Bywał tu twórca TOPR – Mariusz Zaruski, jego ratownicy: górale, a także Stanisław Zdyb, Józef Lesiecki, Henryk Bednarski, Opcio i inni. Zachodził na Pyszną z kursami AZS Władysław Pawlica, Zdzisław Rittersschild i wielu innych. Opowiemy o Krupowskim – duchu Pysznej, jak się na Pyszną docierało i jak wyglądał zwykły dzień Oppenheima i jego kompanii. O specjałach pyszniańskiej kuchni i o zabawnych sytuacjach, które towarzyszyły jak zwykle ludziom w górach. O zjeździe z Kamienistej w Babie Nogi i wejściu w rakach na stromy dach pyszniańskiego świata – Błyszcz. Także o tym jak towarzystwo nieraz błądziło we mgle.

Spotkanie będzie kolejnym, które odbywa się w ramach promocji książki Wojciecha Szatkowskiego „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”. Wydawcami książki są Wydawnictwo LTW i Muzeum Tatrzańskie.

Spotkanie poprowadzą Przemysław Bolechowski i Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Po pyszniańskiej opowieści będzie można zadawać pytania i włączyć się do dyskusji.

Zapraszamy na muzealnego zooma w czwartek 22 kwietnia o godzinie 18.00.

Zgłoszenia mailowo na adres: promocja@muzeumtatrzanskie.pl

Do zobaczenia na legendarnej Pysznej!

Serdecznie zapraszamy!

Wpisz szukane wyrażenie