Co nowego w muzeum?

Krzysztof Trebunia-Tutka. Spotkanie z architektem

Krzysztof Trebunia-Tutka. Spotkanie z architektem

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „W stronę Nowego Zakopanego”. 22 października (piątek) o swoich projektach i poglądach na temat architektonicznego krajobrazu Zakopanego opowie Krzysztof Trebunia-Tutka.

Spotykamy się w willi Oksza o godzinie 18.00.
Rozmowa będzie transmitowana na żywo na naszym profilu na Facebooku.

Z powodów pandemicznych ilość miejsc jest ograniczona. Można zagwarantować sobie wejście na spotkanie, zapisując się na: wydarzenia@muzeumtatrzanskie.pl

 

Projekt „W stronę Nowego Zakopanego”, realizowany przez Muzeum Tatrzańskie, to próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr oraz poddanie go krytycznej refleksji. Chcemy spojrzeć na zakopiańską kulturę i tradycję z perspektywy odbiorcy XXI wieku, jako na zbiór inspiracji, ale też mitów i problemów, które wymagają przepracowania.

Naszym celem jest odpowiedź na pytanie, jak spuścizna XX-wiecznej kultury i historii Podhala, na którą składają się m.in. pierwszy polski styl narodowy oraz dorobek kolonii artystycznej, może zostać twórczo podjęta i przetworzona w celu wykreowania Zakopanego na nowe centrum żywej kultury artystycznej i architektonicznej Polski.

Projekt jest przewidziany jako kilkuletnie przedsięwzięcie badawczo-ekspozycyjne. W 2021 rozpoczynamy pierwszy etap prac – cykl spotkań z architektami współcześnie kształtującymi podhalański pejzaż oraz inwentaryzację sztuki obecnej w zakopiańskiej przestrzeni publicznej, co wydaje się być kluczowe ze względu na nieustanną transformację zakopiańskiego krajobrazu.

KRZYSZTOF TREBUNIA-TUTKA
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, w 1994 roku obronił pracę dyplomową poświęconą architekturze podhalańskiej „Koncepcja formowania zabudowy pensjonatowej dla regionu Podhala”. Znany jak założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki, propaguje muzykę góralską w całej Polsce. Podobnie w architekturze specjalizuje się w budynkach o charakterze regionalnym: wille, dwory, domy jednorodzinne, karczmy i architektura sakralna. Wśród jego ważniejszych projektów należy wymienić amfiteatr w Poroninie, dwór w Tyńcu Małym k/Wrocławia, wnętrze kościoła w Bańskiej Wyżnej (z ojcem Władysławem). W 2002 r. otrzymał nominację do nagrody w konkursie architektonicznym “Architektura Zakopanego na Przełomie Wieków” za budynek regionalny “U Gąsienicy” w Murzasichlu.

Logotyp Niepodległa. Polska stulecie odzyskania niepodległości

Projekt „W stronę Nowego Zakopanego” jest dofinansowany ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.

Wpisz szukane wyrażenie