Co nowego w muzeum?

PROJEKT “ARCHIWUM TATR I PODHALA”

PROJEKT “ARCHIWUM TATR I PODHALA”

Muzeum Tatrzańskie we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym od 18/06/2019 do 31/12/2019 realizuje projekt pn. „Archiwum Tatr i Podhala”.

Celem projektu jest archiwizacja, opracowanie i udostępnienie wybranych tytułów prasy zakopiańskiej oraz fotografii. Efektem projektu będzie umieszczenie na portalu Muzeum Tatrzańskiego i stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego odwzorowań cyfrowych w formacie PDF prasy zakopiańskiej: „Zakopiańska Lista Gości” (1888-1903), „Echo Tatrzańskie” (1918-1919), „Głos Zakopiański” (1923-1926), „Przegląd Zakopiański” (1899-1904) oraz 900 fotografii autorstwa Władysława Wernera i 200 fotografii autorstwa Henryka Witolda Paryskiego wraz z metadanymi opisowymi.

Władysław Werner (1922-1982) – fotoreporter, fotografik. Po wojnie w Warszawie pracował jako fotoreporter w Centralnej Agencji Fotograficznej. W 1951 roku osiadł w Zakopanem. Jego fotoreportaże z Tatr i Podtatrza pojawiały się w licznych czasopismach, a fotografie z tego regionu w wielu książkach i albumach. Stał się jednym z czołowych fotografików zakopiańskich, uczestniczył w wystawach zbiorowych i był autorem wielu wystaw własnych w kraju i zagranicą.

Witold Henryk Paryski (1909-2000) – bibliograf, taternik, przewodnik tatrzański, ratownik TOPR, alpinista; autor szeregu opracowań z szeroko pojętej tematyki górskiej. Zdjęcia z kolekcji to unikatowy zbiór fotografii tatrzańskich oraz zdjęcia dokumentujące polskie wyprawy w góry Europy i Ameryki Południowej. Część z nich została wykonana w latach dwudziestych i trzydziestych XX w., część w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Witold Henryk Paryski wykonywał zdjęcia w trakcie wypraw wspinaczkowych. Są to zdjęcia topograficzne a także uwieczniające taterników polskich okresu międzywojennego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wpisz szukane wyrażenie