Co nowego w muzeum?

PROMOCJA KSIĄŻKI ARCHITEKTURA I ROZWÓJ PRZESTRZENNY ZAKOPANEGO 1600-2021

PROMOCJA KSIĄŻKI ARCHITEKTURA I ROZWÓJ PRZESTRZENNY ZAKOPANEGO 1600-2021

W willi Oksza odbyła się promocja książki Zbigniewa Moździerza.

Drugie poszerzone i poprawione wydanie tej pozycji cieszy się dużym zainteresowaniem. Na spotkanie przybyli nie tylko Zakopiańczycy, ale również turyści i studenci prelegenta.

Po prezentacji przedstawionej przez autora, rozpoczęła się dyskusja, na temat dzisiejszego chaotycznego rozwoju miasta i przeskalowania inwestycji.
Zbigniew Moździerz podkreślał, że jego zdaniem wśród wielu nowych budynków można znaleźć i takie, które mogłyby zapisać się w historii architektury, jednak wadą wielu z nich są nie pasujące do otoczenia gabaryty. Długa kolejka chętnych ustawiła się po autograf od autora.

Książka ukazuje rozwój budownictwa i architektury w Tatrach oraz Zakopanem od początków osadnictwa po czasy współczesne. Zarysowany został także rozwój przestrzenny zabudowy pod Giewontem.

Dzisiejsze Zakopane powstało dzięki oddziaływaniu dwóch odrębnych ośrodków gospodarczych powiązanych ze sobą ekonomicznie – rolniczo-pasterskiego osadnictwa u podnóża Gubałówki (koniec XV w.) z centrum w obrębie tzw. Nawsia (usytuowanego we wschodniej części ulicy Kościeliskiej i stanowiącego najstarszą część wsi. Zakopane) oraz osadnictwa przemysłowego skupionego w obrębie górniczo-hutniczej osady w dzisiejszych Kuźnicach (ok. poł. XVIII w.). Komunikację między tymi ośrodkami stanowiły Krupówki, ciągnące się pierwotnie od zbiegu ul. Kościeliskiej i Nowotarskiej, aż do Hut Hamerskich „Zakopane”. Tak więc krzyżowanie różnych interesów gospodarczych w Tatrach stało od zarania podstawą rozwoju Zakopanego.

To wczesne zróżnicowanie form architektonicznych pod Giewontem wpłynęło na dzisiejszy wygląd Zakopanego i stanowi wiecznie powracający dylemat zarówno dla planistów formułujących wytyczne architektoniczne do projektowania, jak i dla architektów będących autorami dokumentacji wznoszonych w naszym mieście budynków – architektura regionalna, czy uniwersalna? Być może należy różnorodność form architektonicznych pod Giewontem zacząć traktować jako wartość, a nie wadę.

Zbigniew Moździerz: Architektura i rozwój przestrzenny Zakopanego 1600–2021. Wyd. 2 poprawione i poszerzone. Zakopane 2021, 560 stron (528 + 32), 432 il. (371 cz.-b. + 61 kolor). Okładka miękka ze skrzydełkami, druk na kredzie 115 g. Tekst podzielony został na siedem rozdziałów bogato ilustrowanych rysunkami i zdjęciami.

Wpisz szukane wyrażenie