Co nowego w muzeum?

PRZYGOTOWANIA DO WYSTAW “LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO”

PRZYGOTOWANIA DO WYSTAW “LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO”

Kolekcja ubioru ludowego w Muzeum Tatrzańskim, tworzona od 1889 roku, jest największym zbiorem etnograficznych artefaktów zgromadzonym w tej instytucji. Ten cenny zasób cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Podtatrza, badaczy i artystów. W latach 2018-2023 ponad 80 elementów dawnej zabytkowej odzieży zostało poddanych konserwacji. Projekt ten wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, przeznaczając nań odpowiednie środki. Chcąc zaprezentować efekt przeprowadzonej renowacji i wyjść naprzeciw oczekiwaniom licznego grona miłośników regionalnego stroju zespół pracowników Muzeum Tatrzańskiego zaplanował na roku 2024 wydarzenie pod wspólnym tytułem Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego.

W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowanych będzie pięć ekspozycji, ukazujących bogactwo i różnorodność zbioru. Istotnym założeniem tych prezentacji jest spojrzenie na kolekcję jak na tekst, który kryje w sobie bogactwo tematów. Sięgnęli po nie kuratorzy wystaw, kierując się swą wiedzą, zainteresowaniami i wrażliwością.

Na ekspozycji Tryumf w czasie. Najstarsze ubiory z Podhala, przygotowywanej przez Annę Kozak w głównym gmachu Muzeum Tatrzańskiego, prezentowana będzie kolekcja najstarszych ubiorów z Podhala. Zabytkowe stroje, pochodzące przede wszystkim z pierwszej połowy XIX wieku, pokazane będą w swej muzealnej drodze, od magazynowania po upowszechnianie, tak by uzmysłowić rolę muzeum w utrwalaniu i promowaniu dziedzictwa.

Dwie wystawy, pod wspólnym tytułem Barwy Spisza, przygotowywane przez Sylwię Plucińską, stworzą możliwość zapoznania się ze spiskim ubiorem zarówno w jego wersji codziennej, jak i odświętnej. Zaprezentowane będą w wiejskich zagrodach, dziś filiach muzeum. Tradycje tych miejsc i wydarzenia z nimi związane podyktowały scenariusze ekspozycji.

Na wystawie zatytułowanej W bliskości. Kosmos, zorganizowanej w Galerii Władysława Hasiora przez Julitę Dembowską, muzealny zbiór ludowej odzieży będzie przedmiotem refleksji i idących w ślad za nią działań artystycznych. Ich autorka, Małgorzata Markiewicz, patrzy na elementy dawnego ubioru przede wszystkim jak na przedmioty pozostające w bliskości z człowiekiem i otaczającym go światem.

Wystawa Pierwsze rzeczy, prezentowana w Galerii Sztuki w willi Oksza, zaznajomi zwiedzających z pierwszymi nabytkami Muzeum Tatrzańskiego. Autorka ekspozycji Magdalena Kwiecińska zaprezentuje kolekcję ubiorów z Czorsztyna i okolic podarowaną przez Stanisława Konstantego Drohojowskiego, właściciela dóbr czorsztyńskich, ale i kolekcjonera. Zgromadzony przez niego zbiór przedstawi jako zespół rzeczy pięknych, świadczących o kierunku dziewiętnastowiecznych zainteresowań ludową kulturą.

Efektem wczytywania się w wybrane elementy kolekcji są również ich artystyczne aranżacje w wybranych przestrzeniach ekspozycyjnych. Ich twórcami są: Grażyna, Andrzej i Wisz Orłowscy, Beata Bachleda-Leja i Piotr Leja, Magdalena i Marcin Rząsa.

Ekspozycjom towarzyszyć będą liczne wydarzenia.

Tekst: Anna Kozak

 

Wydarzenie muzealne: LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

Wystawy:

TRYUMF W CZASIE. NAJSTARSZE UBIORY Z PODHALA

18 maja – 20 października 2024 r.

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 10, Zakopane

BARWY SPISZA

26 maja – 29 września 2024 r.

Zagroda Korkoszów, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Czarna Góra, Zagóra 86

Zagroda Sołtysów, filia Muzeum Tatrzańskiego, Jurgów 215

W BLISKOŚCI. KOSMOS

15 czerwca – 15 września 2024 r.

Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Jagiellońska 18b, Zakopane

PIERWSZE RZECZY

22 czerwca – 17 listopada 2024 r.

Galeria Sztuki w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Zamoyskiego 25, Zakopane

Wpisz szukane wyrażenie