Sala Witkacego w Okszy  – zmiana ekspozycji w filii Muzeum Tatrzańskiego

Sala Witkacego w Okszy – zmiana ekspozycji w filii Muzeum Tatrzańskiego

Prace Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) są szczególnie wrażliwe na warunki atmosferyczne i światło. W celu ich ochrony na ekspozycji są one regularnie zmieniane i przebywają w nowoczesnych magazynach na czas odpoczynku. Wszystko po to, byśmy mogli dłużej cieszyć się soczystymi, wręcz wibrującymi kolorami jego słynnych portretów. Dzięki bogatej kolekcji, jaką posiada Muzeum Tatrzańskie pokazujemy różnorodne zestawy dzieł Witkacego.

W prezentowanym komplecie można podziwiać portrety Neny (Jadwigi) Stachurskiej oraz jej siostry Modesty. Siostry wraz z matką Heleną osiedliły się w Zakopanem w 1913 r. Witkacy mijał się z nimi w Towarzystwie Teatralnym, siostry udzielały się w nielubianej przez Witkacego sekcji teatru naturalistycznego. Modesta wyszła za mąż za Tadeusza Zwolińskiego, znanego zakopiańskiego speleologa, fotografa i kartografa, autora map i przewodników tatrzańskich. Tadeusz miał samochód, którym cała rodzina jeździła na wycieczki, zapraszano na nie też Witkacego. Nena natomiast stała się partnerką artysty na wielu polach, razem chodzili w góry, na narty i do przyjaciół. Była jedną z ulubionych jego modelek, posiadała legitymację „klientki honorowej”.

W Sali zawisły również portrety Józefa Fedorowicza oraz jego siostry Marii. Więcej na temat przyjaźni Fedorowiczów z Witkacym można przeczytać i zobaczyć na wirtualnej wystawie „Witkacy u Fedorowiczów”  https://muzeumtatrzanskie.pl/wirtualne-galerie/witkacy-u-fedorowiczow/

W tym zróżnicowanym zestawie dzieł Witkacego nie zabrakło portretu dziecięcego, rysunków oraz  unikalnego projektu stempla i winiety Towarzystwa Teatralnego w Zakopanem.

Obecnie w Sali Witkacego wiszą:

• „Autoportret z Tadeuszem Langierem i Bronisławą Włodarską”, V 1938
  • „Portret”, 1923
  • „Portret Hanny Lorek”, VII 1937
  • „Portret Ewy Jasińskiej”, 15 X 1936
  • „Portret Józefa Fedorowicza w kostiumie Ryszarda III”, VI 1925
  • „Portret Marii Fedorowicz”, 15 X 1927
  • „Portret Neny Stachurskiej”, 5 VII 1935
  • „Portret Neny Stachurskiej”, 14 I 1930
  • „Portret Modesty Zwolińskiej”, 19 IX 1929
  • Rysunek „Abdul Hamid…”, 18 X 1931
  • Rysunek „Wdowa po Porblichence z wizytą błagalną u radcy Tępniaka”, 27 II 1936
  • Projekt stempla i winiety Towarzystwa Teatralnego w Zakopanem, 1925

Zapraszamy do Galerii Sztuki w willi Oksza na wystawę stałą gdy sytuacja epidemiologiczna w kraju umożliwi na zwiedzanie muzeów i galerii.