Co nowego w muzeum?

TRWAJĄ PRACE REMONTOWE W RAMACH PROGRAMÓW DOFINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ

Muzeum Tatrzańskie podjęło się realizacji prac remontowych w ramach dwóch projektów budowlano-konserwatorskich współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej:

1) Obiekty drewniane

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (w ramach 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury) pt. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”. Projektem objęte były następujące filie Muzeum Tatrzańskiego:

• Galeria Władysława Hasiora
  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
  • Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje
  • Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze
  • Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Bardzo miło jest nam poinformować, że prace remontowo-konserwatorskie zostały już zakończone we wszystkich obiektach.

We wszystkich filiach udostępnionych do zwiedzania zostały zamontowane aplikacje witające zawierające podstawowe informacje na temat aktualnej działalności Muzeum Tatrzańskiego. W każdej recepcji dostępne są audio-przewodniki w języku polskim i angielskim z opisem ekspozycji oraz informacjami o każdej filii.

W willi Koliba zamknięto ostatni etap aranżacji wystawy poświęconej Stanisławowi Witkiewiczowi oraz genezie stylu zakopiańskiego. Zaaranżowano sale wystaw czasowych w willi Oksza oraz w Galerii Władysława Hasiora – zapraszamy do zwiedzania.

Trwają nadal działania zmierzające do przywrócenia wystawy etnograficznej w wyremontowanej Zagrodzie Korkoszów w Czarnej Górze, której udostępnienie przewidujemy jeszcze w roku 2021.

Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, Rzeczpospolita Polska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

2) Obiekty murowane

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 pt. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”.

Prace remontowo-konserwatorskie objęły następujące filie:

• Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
  • Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka
  • Galeria Sztuki im. Włodzimierza, Jerzego i Anny Kulczyckich (Galeria Sztuki na Kozińcu)

W Galerii Kobierców Wschodnich im. Włodzimierza, Jerzego i Anny Kulczyckich prace remontowo-konserwatorskie dobiegły już końca. Zakończono ostatnie działania związane z zagospodarowaniem terenu (nasadzenia roślin, montaż małej architektury oraz oświetlenia) oraz wykończeniem wnętrz (malowanie ścian, dostawa mebli, montaże osprzętu elektrycznego i oświetlenia). Budynek otwarto na potrzeby siedziby naukowo-administracyjnej Muzeum Tatrzańskiego. Zakończono realizację aranżacji galerii kolekcji kobierców wschodnich. Przygotowaliśmy też dla ponownego publicznego udostępnienia nasze biblioteczne i archiwalne zbiory (muzealna biblioteka, archiwum naukowe oraz archiwum fotograficzne). Zapraszamy do naszej siedziby na Kozińcu!

W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego zakończyliśmy odbiory prac budowlanych, kończąc tym samym kolejny etap prac związanych z tym budynkiem. Przed nami realizacja aranżacji wystaw.

Przyziemie: dwie sale przeznaczone na konferencje i zajęcia edukacyjne. Ponadto na tym poziomie znajdują się toalety, szatnia i pomieszczenia techniczne. Parter: powstał przestronny hol recepcyjny z ladą recepcyjną i sklepem muzealnym. Z holu dostępna jest sala ekspozycyjna z nową wystawą etnograficzno-historyczną oraz winda. Na I piętrze zaproponowaliśmy nowe aranżacje sal ekspozycyjnych. Na piętrze II zlikwidowaliśmy znajdujące się tu wcześniej pomieszczenia biurowe, wyburzyliśmy część ścian, a w ich miejsce powstała sala ekspozycyjna wystaw czasowych. III piętro : Na tej kondygnacji najistotniejszą zmianą było wprowadzenie klatki schodowej oraz wyburzenie ścian w celu otwarcia przestrzeni holu. Ponadto przearanżowano przestrzeń socjalną dla pracowników. W miejscu dawnej biblioteki i klatki schodowej zaprojektowaliśmy kawiarnię. Ponadto przeszkliliśmy część tarasu widokowego

W budynku Muzeum Kornela Makuszyńskiego (willa Opolanka) zakończono prace związane z wymianą konstrukcji dachu, wzmocnień balkonów, wzmocnienia stropów i przebudowy klatki schodowej. Zakończono też prace związane w wykonaniem izolacji i iniekcji ścian fundamentowych i odwodnieniem wokół budynku.

Trwają prace wykończeniowe (sufity podwieszane, tynkowanie, malowanie). Trwa renowacja stolarki okiennej. Rozpoczęły się prace w zakresie odtwarzania zabytkowych gzymsów. Rozpoczynają się prace związane z zagospodarowaniem terenu. Zamontowano wymiennik geotermalny.

Trwa też obecnie postępowanie przetargowe na aranżacje wystawy stałej.

Fundusze Europejskie Program Regionalny, Małopolska, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Wpisz szukane wyrażenie