Co nowego w muzeum?

“Witkiewicz. Ojciec Witkacego”

“Witkiewicz. Ojciec Witkacego”

Zapraszamy na spotkanie z Natalią Budzyńską,  autorką biografii  Stanisława Witkiewicza.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kubisiowska.

25 października ( wtorek) godz. 18.00, w Galerii Kobierców Wschodnich Droga na Koziniec 8.

Stanisław Witkiewicz. Malarz, krytyk, geniusz, buntownik. Człowiek, który wymyślił w architekturze styl zakopiański i odkrył dla świata uroki najpopularniejszej dziś podtatrzańskiej miejscowości. Kim tak naprawdę był ojciec Witkacego?

Witkiewicz rozsławił Zakopane. Dzięki stylowi zakopiańskiemu, którego był pomysłodawcą, stolica Tatr nabrała charakteru, Polacy ją pokochali. Nie wziął nawet korony za wykonanie licznych projektów zakopiańskich domów. Znał się z niemal całym artystycznym światkiem przełomu XIX i XX wieku. Przyjaźnił się między innymi z Heleną Modrzejewską, która została matką chrzestną Witkacego. Mimo to wybierał często towarzystwo prostych górali, z którymi gawędził przy koniaku w ukochanym Zakopanem. Był postacią nietuzinkową, genialnym artystą, buntownikiem. O swoim jedynym synu mówił, że jest „słońcem, wokół którego krąży, oddaje mu cześć boską”. Stanisław Ignacy, znany lepiej jako Witkacy, przyćmił popularnością ojca, ale nie ulega wątpliwości, że wpływ Witkiewicza na małego Stasia był ogromny. Bez Witkiewicza nie byłoby Witkacego. Natalia Budzyńska, dziennikarka i autorka pierwszej wielowymiarowej biografii Witkiewicz. Ojciec Witkacego (Znak, 2022), podkreśla, że „Witkiewicz wysadził dziurę w artystycznej ścianie, przez którą mógł przejść jego syn”.

Natalia Budzyńska – dziennikarka, pisze teksty dotyczące głównie kultury, sztuki i religii. Autorka m.in. książek: „Brat Albert. Biografia” oraz „Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS”.

 

Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka i pisarka. Zawodowo związana z „Tygodnikiem Powszechnym”. Autorka książek „Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce” i biografii Jerzego Pilcha „Pilch w sensie ścisłym”.

nota od wydawcy.

Wpisz szukane wyrażenie