Co nowego w muzeum?

Zakopiańskie rzemiosło przy Krupówkach

Zakopiańskie rzemiosło przy Krupówkach

Pierwszego dnia lipca w gmachu głównym przy Krupówkach otwarta została niezwykła wystawa poświęcona w całości zakopiańskiemu rzemiosłu artystycznemu czyli meblom, tkaninom, koronkom, ceramice, rzeźbom oraz pamiątkom wytwarzanym w Zakopanem od II połowy XIX w. aż do roku 1939.

Wernisaż wystawy „Made in Zakopane” przyciągną liczną widownię, która za sprawą nowej ekspozycji mogła przenieść się w czasie do lat świetności zakopiańskiego rzemiosła artystycznego. Ideę wystawy oraz historię jej powstania i pozyskiwania eksponatów przedstawiła kurator Helena Pitoń, a zabranych gości przywitał oraz podziękował instytucjom i osobom zaangażowanym w powstanie tej pięknej ekspozycji, dyrektor Muzeum Michał Murzyn, który z zebranymi połączył się zdalnie.

Celem wystawy jest nie tylko zaprezentowanie tego co piękne i wyjątkowe. „Made in Zakopane” ma również skłaniać do refleksji nad jakością dzisiejszych produktów oraz tym jak obecnie postrzegany jest nasz region. Wstawa ta przypomina, że Zakopane – obecnie kojarzone z tandetą „krupówkowych” pamiątek – było prężnym ośrodkiem różnego rodzaju rzemiosł, cechujących się wysoką jakością wykonania, a „Made in Zakopane” to marka solidna (choć wymyślona na potrzeby wystawy). Wyroby zakopiańskich pracowni projektowane były niejednokrotnie przez profesjonalnych artystów i odznaczały się wysokim poziomem artystycznym.

Poza eksponatami ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, na wystawie znalazły się obiekty wypożyczone z: Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Fundacji Sztuka Stosowana w Warszawie, Klubu Sportowego SNPTT w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Krakowa, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Willi „La Fleur” w Konstancinie i Zespołu Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem.

Wystawa ta, prezentująca dorobek tutejszych rzemieślników i niepowtarzalny design z którego region ten słyną przed II wojną światowa, stanowi idealne dopełnienie stałej ekspozycji, którą można zwiedzać w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, czyli wystawy etnograficzno-historycznej i przyrodniczej.

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie MADE IN ZAKOPANE – Muzeum Tatrzańskie (muzeumtatrzanskie.pl)

Wystawa potrwa do 1 października 2023 r., serdecznie zapraszamy do jej odwiedzania.

Wpisz szukane wyrażenie