MADE IN ZAKOPANE

Front budynku Gmachu Głównego Muzeum Tatrzańskiego po remoncie

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego

Godziny otwarcia:

poniedziałek – wtorek: nieczynne
środa – niedziela: 10:00 – 18:00

Cennik:

EKSPOZYCJA STAŁA I CZASOWA
bilet normalny 24 zł
bilet ulgowy 12 zł

EKSPOZYCJA STAŁA
bilet normalny 20 zł
bilet ulgowy 10 zł

EKSPOZYCJA CZASOWA ("Made in Zakopane")
bilet normalny 10 zł
bilet ulgowy 5 zł

KARTA DUŻEJ RODZINY
bilet na wystawy dostępne w filii dla 1 osoby 10 zł

BILET CAŁODZIENNY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 49 zł
bilet ulgowy 24 zł

BILET TYGODNIOWY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 65 zł
bilet ulgowy 32 zł

GRUPOWY
min. 15 os., wszystkie wystawy dostępne w filii, na każde 15 os. 1 opiekun gratis
bilet za 1 os. 11 zł

AUDIOPRZEWODNIK 5 zł

OPROWADZANIE 90 zł

MIESZKAŃCY GMIN: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary
bilet 1 zł

Wstęp wolny w każdą niedzielę

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Zwiedzanie z przewodnikiem jest możliwe po wcześniejszym ustaleniu terminu pod adresem: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

Muzeum nie prowadzi sprzedaży biletów online ani rezerwacji na zwiedzanie bez przewodnika.

O kolejności wejścia decyduje moment przybycia do muzeum i poziom natężenia ruchu turystycznego.

Grafika z kwiatami z napisem Made in Zakopane Zakopiańskie rzemiosło artystyczne do II wojny światowej Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10 Wystawa potrwa od 1 lipca do 1 października 2023 r.
Data otwarcia: 01/07/2023
Data zamknięcia: 01/10/2023

Wystawa Made in Zakopane

Zakopiańskie rzemiosło artystyczne do II wojny światowej

Prezentujemy Państwu pierwszą wystawę poświęconą w całości zakopiańskiemu rzemiosłu artystycznemu czyli meblom, tkaninom, koronkom, ceramice, rzeźbom oraz pamiątkom wytwarzanym w Zakopanem od II połowy XIX w. aż do roku 1939.

Trudno znaleźć początki tego typu twórczości. Przyjeżdżający pod Tatry turyści zachwycali się nie tylko przyrodą, ale także przedmiotami codziennego użytku, które znajdowali w podhalańskich chałupach.

Ten podziw dla rodzimych talentów, idący w parze ze społecznikowsko-pozytywistycznymi ideami oraz chęć pomocy ubogiej góralskiej ludności dały początek szeregowi inicjatyw, mających na celu zawodową edukację górali i otwarcie im przez to możliwości dodatkowego zarobkowania. W działaniach tych postawiono właśnie na rozmaite rzemiosła artystyczne.

Zaowocowało to powstaniem w Zakopanem w drugiej połowie XIX wieku dwóch szkół zawodowych: Szkoły Przemysłu Drzewnego i Szkoły Koronkarskiej. Obie te instytucje na długie lata stały się centrami zakopiańskiego rzemiosła, zarówno poprzez wyroby własne, jak i twórczość swoich licznych absolwentów.

Na rozwój sztuki użytkowej w Zakopanem mieli wpływ również artyści, których przyciągały zarówno góry, jak też względna swoboda wymiany myśli i poglądów, która tutaj jakoś mniej rzucała się w oczy zaborcom. Przywozili ze sobą idee łączenia sztuki i użyteczności w przedmiotach codziennego użytku. Tworzyli stowarzyszenia (np. „Sztuka Podhalańska”) i warsztaty („Kilim”, „Tarkos”), w których zajmowano się np. wytwarzaniem dekoracyjnych tkanin. Artyści miejscowi i przyjezdni w swoich pracowniach chętnie łączyli sztukę z rzemiosłem, wprowadzając także techniki, które nie były na Podhalu tradycyjne (jak ceramika).

Zdarzało się, że zamieszkujący tu twórcy ze swoich domów czynili modelowe wręcz przykłady łączenia sztuki z użytecznością (np. willa Cicha Karola Kłosowskiego). Także licznie powstające pensjonaty i domy letniskowe często wyposażane były w artystyczne funkcjonalne przedmioty.

Wystawą naszą chcemy przypomnieć i udowodnić, że Zakopane – obecnie kojarzone z tandetą „krupówkowych” pamiątek – było prężnym ośrodkiem różnego rodzaju rzemiosł, cechujących się wysoką jakością wykonania, a „Made in Zakopane” to marka solidna (choć wymyślona na potrzeby wystawy). Wyroby zakopiańskich pracowni projektowane były niejednokrotnie przez profesjonalnych artystów i odznaczały się wysokim poziomem artystycznym.

Prezentowana różnorodność wyrobów i ich wspólne eksponowanie ma w założeniu nawiązywać do wystaw rzemiosła, które odbywały się w międzywojennym Zakopanem (często w salach Szkoły Przemysłu Drzewnego), na których razem występowały różne rodzaje przedmiotów.

Na wystawie przypominamy też wytwórnie mniej znane oraz prezentujemy obiekty rzadziej pokazywane, przechowywane w magazynach Muzeum Tatrzańskiego i innych instytucji, w tym muzeów z Warszawy, Poznania, Krakowa, Łodzi, Płocka, Kielc i Sulejówka oraz pochodzące ze zbiorów prywatnych. Z rozmysłem pomijamy kwestię stylu zakopiańskiego, bo mogą go Państwo zobaczyć w jednej z naszych muzealnych filii – willi Koliba.

Wystawa z założenia ma za zadanie przypomnieć zakopiańskie rzemiosło artystyczne do 1939 roku. Jej bohaterami są same przedmioty i ich twórcy. Celowo pozbawiona jest wartościowania, poszukiwania kontekstów i reinterpretacji tematu, do czego – mamy nadzieję – stanie się podstawą.

Kurator wystawy: Helena Pitoń

Aranżacja plastyczna wystawy: Grażyna Orłowska

Gmachy głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Wpisz szukane wyrażenie