Co nowego w muzeum?

ZAPROSZENIE NA PROMOCJĘ KSIĄŻKI “GAZDA CZY PON? PORTRET GÓRALI PODHALAŃSKICH NA PRZEŁOMIE XX I XXI WIEKU”

ZAPROSZENIE NA PROMOCJĘ KSIĄŻKI “GAZDA CZY PON? PORTRET GÓRALI PODHALAŃSKICH NA PRZEŁOMIE XX I XXI WIEKU”

ZAPROSZENIE NA PROMOCJĘ KSIĄŻKI

Gazda czy pon? Portret górali podhalańskich na przełomie XX i XXI wieku”

20 lipca 2019 (sobota), godz. 16:00

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

ul. Zamoyskiego 25

Zapraszamy do Muzeum Tatrzańskiego na promocję książki „Gazda czy pon? Portret górali podhalańskich na przełomie XX i XXI wieku” autorstwa dr Natalii Maksymowicz Mróz. Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Kwiecińska.

Autorka karierę naukową rozpoczynała w Polskiej Akademii Nauk jeszcze podczas studiów magisterskich. Następnie prowadziła zajęcia i badania na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2009-2012, jako adiunkt na Uniwersytecie Szczecińskim była kierownikiem projektu “Polish Settlements in Europe. Anthropological Visualisations of Cultural Phenomena – Enclaves of Polish Culture on Romanian Bukovina“.

Kultura Podhala i Tatry niezmiennie od lat fascynują badaczkę. Badania naukowe antropolożka przeniosła z Tatr w Himalaje, gdzie prowadziła badania w Indiach (Dolanji, Tabo) i Nepalu (Dolpo), zajmując się głównie systemami edukacji w odległych od cywilizacji rejonach. Jednym z owoców jej pracy jest film dokumentalny „Dolanji, polskie serce w Tybecie” (2007).

Obecnie współpracując z Katedrą Antropologii na John Jay College of Criminal Justice City University of New York, kontynuuje badania nad podwójnym wzorem kulturowym.

W kręgu zainteresowań badaczki jest antropologia wizualna i wykorzystywanie narzędzi wizualnych do promowania treści społecznych, m.in. teledysk „Head Above Water” z muzyką zespołu Supermonkey Death Grip.

„Książka Natalii Maksymowicz Mróz to niezwykle interesujące, intrygujące, niebanalne i, co ważne, rzetelnie przygotowane opracowanie.

Dzisiaj wielu mieszkańców Podhala świetnie odnajduje się w roli pana czy pani, nie tracąc nic ze swej góralskości. Spotykamy wśród nich przedsiębiorców, urzędników, nauczycieli, pracowników naukowych, którzy jednocześnie silnie identyfikują się z kulturą swych przodków. Kochają swój góralski świat, odnajdując w nim coś bardzo ważnego – odrobinę radości, poczucie wspólnotowej więzi i zakorzenienia. O tym doświadczeniu bycia panem i góralem, o urokach i perypetiach wynikających z pańsko-góralskich klimatów, Autorka pisze z pasją i antropologicznym zacięciem. Gorąco polecam i zachęcam do lektury panów i góroli, tyk z bliska i z daleka.”

Andrzej Skupień

Prezes Związku Podhalan w Polsce

Wpisz szukane wyrażenie