Co nowego w muzeum?

Żar mi tropików. Prześniony spacer po Zakopanem Zapraszamy: 15 listopada godz. 12.00

Żar mi tropików. Prześniony spacer po Zakopanem Zapraszamy: 15 listopada godz. 12.00

W Zakopanem miały rosnąć palmy, dęby, drzewa cynamonowe i wielkie paprocie. Znad Czorsztyna miały dymić rozjuszone wulkany, a Tatry miały sterczeć pośród tego archipelagu jak jaki Cejlon. Sapiąc z wody wydobywać się miała olbrzymia masa cielska – iguanodon, olbrzymi jaszczur, który na dwóch nogach wkraczał w ciemność tatrzańskiej dżungli.kukły murzyna i góralki -

Ta fantasmagoria prehistorycznych Tatr opisana została na początku XX wieku przez Mieczysława Limanowskiego. Swoje trzy grosze dorzucił też do niej inny mistyk, Tadeusz Miciński. A zwizualizował ją za pomocą rysunków, fantazyjnych pejzaży, ale też fotografii z cmentarzyskiem Glossopteris do której doklejano wielki księżyc w pełni albo drugie słońce, które wzeszło nad światem, nastoletni Witkacy

Spacer po zakopiańskich tropikach będzie z rodzaju tych prześnionych. Zobaczymy palmę, która w rzeczywistości jest fosforyzującym ślimakiem, zielonego dinozaura strzegącego sklepu z minerałami, drewnianą architekturę zaprojektowaną przez kulturowego kolonizatora, straszną lalkę zezującego górala i modernistyczne mozaiki ukryte w sklepie popularnej marki odzieżowej. Owoce samofolkloryzacji i efektu cargo, społecznych procesów, które wpisują zakopiański folklor w orientalizujący mit, lepką i ociekającą nostalgią utopię o polskich tropikach.

Ze względu na trwającą pandemię w niedzielę o 12.00 udostępnimy Was trasę spaceru i towarzyszące mu słuchowisko: monolog fotelowej antropolożki, która przeżywa Zakopane jak dziwny sen. Z rodzaju tych, które po przebudzeniu pamięta się tylko mgliście. I zostanie żal. Żar tropików.

„Możemy tylko błogosławić siły, które polski organizm obdarzyły takim wyrostkiem robaczkowym (kiszki ślepej), jakim jest Zakopane”. Pisze w artykule zatytułowanym „Demonizm Zakopanego” Witkacy.

Prowadzenie: Ania Batko

Wydarzenie jest częścią projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i towarzyszą wystawie „Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane”

logo MKiDN

Wpisz szukane wyrażenie