Co nowego w muzeum?

MOUNTAIN PANORAMA – INTERNATIONAL CULTURAL HERITAGE CONFERENCE

MOUNTAIN PANORAMA – INTERNATIONAL CULTURAL HERITAGE CONFERENCE

MUZEUM TATRZAŃSKE ORGANIZATOREM “MOUNTAIN PANORAMA INTERNATIONAL CULTURAL HERITAGE CONFERENCE”

Za kilka dni wyjątkowe wydarzenie w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem – pierwsza międzynarodowa konferencja Mountain Panorama, która na kilka dni połączy działalność muzeów, instytucji i osób związanych z terenami górskimi na całym świecie. Przedstawiciele aż 10 krajów ze świata i Europy zgromadzą się w Zakopanem i online, aby wymieniać się doświadczeniami i opowiedzieć o tematach badawczych, nad którymi pracują.

Konferencja rozpocznie się w czwartek, 9 czerwca 2022 o godz. 17 w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego. Pierwszym wydarzeniem inaugurującym spotkanie będzie debata poświęcona działalności muzeów górskich. Podczas dyskusji, którą poprowadzi Giovanni Kezich, były dyrektor Museo degli Usi e Costumi della Gente Trentina w San Michele all’Adige, uczestnicy wspólnie zastanowią się nad misją muzeów górskich i ich przyszłością. Gośćmi debaty będą: Donna Livingstone z kanadyjskiego Whyte Museum of the Canadian Rockies, Michelle Huwiler ze Swiss Alpine Museum, Julita Izabela Zaprucka z Muzeum Karkonoskiego oraz Anna Wende-Surmiak z Muzeum Tatrzańskiego. Druga część wieczoru odbędzie się willi Koliba, gdzie nastąpi otwarcie wystawy dzieł włoskiego artysty z Doliny Aosty: Stele. Kamienne bóstwa Donato Savin.

Piątek, 10 czerwca, jest pierwszym dniem sesji plenarnych, na których posłuchamy wielu interesujących wystąpień. Wystąpienia uczestników poprzedzi wykład inauguracyjny prof. Doroty Folgi-Januszewskiej z Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, która przybliży funkcje muzeów we współczesnym świecie. Dwa bloki konferencyjne będą odbywać się równolegle, a prelegenci poruszą tematy związane z kolekcjami muzealnymi, aranżacjami wystaw, formami aktywności na terenach górskich. W prezentacjach omówione zostaną różne aspekty dziedzictwa kulturowego gór – od pasterstwa i dawnych instrumentów, przez historię schronisk, po obrazy utrwalone na klatkach filmów, kartach magazynów, a nawet na skrzynkach pocztowych. Pod koniec drugiego dnia konferencji odbędzie się debata łącząca stowarzyszenia i organizacje działające na obszarach górskich, których wspólnym celem jest ochrona i promocja ich dziedzictwa. Spotkanie poprowadzi Aldo Audisio, wieloletni dyrektor Museo Nazionale della Montagna w Turynie, który do dyskusji zaprosił Rosalaurę Romeo z Mountain Partnership działającego przy FAO w Rzymie, Angelo Schenę, przedstawiciela Międzynarodowego Związku Filmów Górskich IAMF, Nahuela Urię reprezentującego Sieć Patagońskich Festiwali Audiowizualnych RED-FA,  Miłosza Jodłowskiego z Polskiego Związku Alpinizmu oraz Emilię Pomiankiewicz-Wagner z Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich IMMA.

Kolejny dzień wystąpień konferencyjnych rzuci również światło na dziedzictwo kulturowe terenów górskich z punktu widzenia sztuki i architektury. Historia Białego Misia, snycerstwo na Podhalu oraz budownictwo drewniane, to część tematów, które zostaną poruszone przez prelegentów. Z kolei zaplanowana na ten dzień debata opowie o uniwersalności gór z punktu widzenia prasy i czasopism górskich. Spotkanie poprowadzi Bernard Germain, redaktor naczelny francuskiego czasopisma Montagne&Alpiniste, który do udziału w rozmowie zaprosił dziennikarzy i redaktorów czołowych gazet górskich, wśród których znajdują się Luca Calzolari z czasopisma Montagne 360, Agnieszka Szymaszek z kwartalnika Tatry, Maciej Kwaśniewski z czasopisma Taternik oraz włoscy dziennikarze górscy Leonardo Bizzaro i Roberto Mantovani.

Wydarzeniem podsumowującym konferencję, pozostającym wciąż w atmosferze tematyki terenów górskich, będzie koncert zespołu Trebunie-Tutki z Zakopanego oraz kwintetu Urmuli z Tbilisi, który połączy uczestników i słuchaczy konferencji wyjątkową energią płynącą z muzyki góralskiej z Polski i Gruzji. Artyści zaprezentują wspólny projekt Duch Gór, przenosząc tym samym publiczność do świata Tatr i Kaukazu. Koncert rozpocznie obchody jubileuszu 100-lecia gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego, który otwarty został w lipcu 1922 roku. Plenerowy koncert odbędzie się w sobotę, 11 czerwca o godz. 20 przy nowo wyremontowanym gmachu głównym Muzeum przy Krupówkach. Jako suport wystąpią Młodzieżowa Orkiestra Góralska „Jutrzenka” z Tatrzańskiego Centrum Kultury w Zakopanem.

PROGRAM KONFERENCJI
DO POBRANIA

Programme_MPv3 [DOCX]
[aktualizacja 9.06.2022]

OGLĄDAJ ON-LINE

DZIEŃ 1 – OTWARCIE

DZIEŃ 2 – DEBATA 1

DZIEŃ 2 – DEBATA 2

DZIEŃ 3 – DEBATA 3

Wstęp na koncert jest wolny. Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji w roli słuchacza, konferencja oraz debaty jest otwarta dla publiczności. Językiem konferencji będzie język angielski.

Konferencja jest organizowana we współpracy z Mountain Partnership (oficjalnym partnerstwem górskim ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa) oraz we współpracy z Międzynarodowym Związkiem Muzeów Górskich IMMA.

Opiekunami konferencji są Aldo Audisio (ekspert projektów międzynarodowych), Rosalaura Romeo (przedstawiciel Mountain Partnership) oraz Anna Wende-Surmiak (dyrektor Muzeum Tatrzańskiego)

Rada Naukowa Konferencji:

  • Prof. Dorota Folga-Januszewska (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
  • Prof. Jan Święch (Uniwersytet Jagielloński)
  • Dr. Giovanni Kezich (Sieć Muzeum Etnograficznych w Trentino)
  • Dr. Bernard Germain (czasopismo Montagne&Alpiniste)

Partnerzy

Partnerzy - Małopolska, The Tatra Museum - Culture Institution of the Małopolska Region, Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland, Permanent Mission of the Republic of Poland to the United Nations Organizations in Rome, International Mountain Museums Alliance, Mountain Partnership, Mountains 2022, Nosalowy Hotele, Hotel & Spa Nosalowy Park Zakopane, Zakopiańska Restauracja, Polskie Koleje Linowe

Wpisz szukane wyrażenie