Wyjście z pracowni i sztuka partycypacyjna. Wokół twórczości Hasiora

Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
zaprasza do wzięcia udziału w dniach 24-25 listopada 2022 w konferencji
Wyjście z pracowni i sztuka partycypacyjna.
Wokół twórczości Hasiora

Szanowni Państwo informujemy, że przedłużyliśmy termin nadsyłania abstraktów do 9 września 2022 r.

Galeria Władysława Hasiora zaprasza na kolejną konferencję poświęconą artyście i szeroko pojętemu kontekstowi sztuki (głównie lat 60. i 70. XX wieku), zatytułowaną Wyjście z pracowni i sztuka partycypacyjna. Wokół twórczości Hasiora.  Organizatorzy pragną skupić się tym razem na kwestiach związanych z działaniem sztuki w przestrzeni pozamuzealnej i pozagaleryjnej, nawiązać w szerszej perspektywie historii sztuki i kulturoznawstwa, do takich działań Hasiora jak:

• „pochody” i „przejścia” z udziałem publiczności, włączanie miejscowej ludności w działania okołoartystyczne
  • praktyka edukacyjna, polegająca na organizowaniu uczniom zajęć poza szkołą (m.in. by wykreować „kulturę wyrozumiałości” oraz stwarzać obrazy o „sile wjeżdżającego na peron pociągu”, jak mawiał Hasior)
  • traktowanie podróży jako treningu wyobraźni, okazji do kolekcjonowania obrazów i doświadczeń (zapisy i notatki podróżne, diariusze, zdjęcia oraz przedmioty-asamblaże)
  • gotowość na porażkę i konfrontację, podróżowanie bez sprecyzowanego celu – by bardziej „być” niż „mieć” – z całym zasobem zaskakujących, afektywnych doświadczeń, których wykorzystanie w przyszłości pozostaje nieoczywiste
  • podróżowanie w czasie i przechwytywanie ikonografii religijnej jako próba kontynuacji wątków humanistycznych, związanych z głębokimi emocjami dotyczącymi życia i śmierci – spraw ostatecznych, przy jednoczesnym podkreślaniu wspólnotowości i antyelitarności;  przyciąganie widza „powiatowego” tym, co znane i oswojone, by przy pomocy obrzędowości i rytualizacji sztuki współdzielić doświadczenia
  • otwarcie na dialog, demokratyzacja, służba społeczna

Przydatne linki:

Propozycje abstraktów prosimy wysyłać do 9 września 2022 na adres organizatorek:  julita.dembowska@muzeumtatrzanskie.pl oraz  anna.markowska@gmail.com.

Conference Leaving the Studio and Participatory Art.
Around Władysław Hasior’s work.

The Tatra Museum (and  the Władysław Hasior Gallery in particular), is planning to organize on November 24-25, 2022 the conference Leaving  the Studio and Participatory Art. Around Władysław Hasior’s work. The organizers would like to look at Hasior’s work from the present day perspective. So far, the Tatra Museum has hosted two conferences reinterpreting the artist’s legacy. In this year’s third edition of the conference, entitled Leaving the Studio and Participatory Art. Around Władysław Hasior’s work we would like to reflect on the artist’s stepping out of the comfort zone of his studio and establishing various relations with his surroundings (people, animals, plants, landscapes, inanimate things).

In the context of the November conference at Hasior’s Gallery, we are interested in taking new interpretative paths through the prism of participation in relation to, for example, affects, the spatial turn, new materialism, post-secularism, and in the context of other artists, both Hasior’s contemporaries and those working today.

Link to digitalized resources from the Władysław Hasior Gallery that may inspire you:

The deadline for submittng abstracts for our conference is 5th September 2022. The abstract should be submitted by email to: julita.dembowska@muzeumtatrzanskie.pl or anna.markowska@gmail.com

baner MAŁOPOLSKA, Muzeum Tatrzańskie Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego