Co nowego w muzeum?

Lekcje i warsztaty w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego – oferta stała i  wakacyjna 2020

Lekcje i warsztaty w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego – oferta stała i wakacyjna 2020

Muzeum Tatrzańskie to nie tylko stałe i tymczasowe ekspozycje oraz zabytkowe budynki, ale i lekcje jak i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Część zajęć to oferta stała naszej instytucji, inne odbywają się w wybranej części roku – np. w wakacje. Zapraszamy wszystkich do skorzystania z bogatej i różnorodnej oferty lekcji i warsztatów Muzeum Tatrzańskiego, warto pamiętać, że obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Szczególnie serdecznie zapraszamy dzieci do aktywnego i ciekawego spędzania czasu z Muzeum Tatrzańskim.

Oferta stała:

  1. Życie w góralskiej chałupie – lekcja muzealna on-line

Podczas lekcji muzealnej zaprezentujemy Państwu charakterystykę budowy góralskiej chałupy.  Przedstawimy m.in. jak wyglądało życie rodziny w czarnej i białej izbie. Jakie obowiązki miały dzieci a jakie ich rodzice.  Pokazane zostanie wnętrze i podwórko zabytkowej góralskiej chałupy Sobczaków na Rojach. Lekcja przeprowadzona „na żywo” w formie wykładu oraz użycie przygotowanych materiałów – zdjęć i filmów.

 

  1. Przyroda Tatr – lekcja muzealna/warsztaty on-line

O czym wiosną gwiżdżą świstaki i śnią zimą niedźwiedzie? Czy wawrzynek wilczełyko ma coś wspólnego z wilkami i co kryje się pod nazwą „kocie łapki”? Na te i inne pytania odpowiemy Państwu podczas lekcji muzealnej prezentującej tatrzańską przyrodę. Będzie to też jedyna okazja by zwiedzić  wirtualnie magazyn przyrodniczy i zobaczyć  ponad 130-letnie zielniki, które tworzył sam patron Muzeum Tatrzańskiego dr Tytus Chałubiński. Lekcja składać się będzie z prezentacji on-line ze zdjęciami zwierząt i roślin, które można spotkać w Tatrach. Dodatkowo odtwarzane będą dźwięki jakie wydają świstaki, głuszce, puchacz.  Następnie zaprezentowany zostanie filmik prezentujący wnętrze magazynu przyrodniczego i najstarsze muzealne zielniki wraz z komentarzem prowadzącego.

Aktywność warsztatowa: kolorowanie wysłanych do uczestników szarotek, goryczek, świstaka, wykonanie schematu kwiatostanu szarotki itp.

 

Oferta wakacyjna Muzeum Tatrzańskiego

 

Zajęcia to niezwykle ciekawe warsztaty, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko pożytecznie i ciekawie spędziło czas, koniecznie skorzystaj z tej oferty. Tematyka zajęć będzie bardzo różnorodna i dopasowana do różnego wieku uczestników. Warsztaty mają ciekawą formułę i aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących w nich udział.

 

  1. SPOTKANIA Z TYTUSEM – bezpłatne lekcje on-line w ramach projektu T JAK TYTUS. OPOWIEŚĆ O KRÓLU TATR, finansowanego z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w Sieci.

Warsztaty na temat patrona i jego pasji. Podczas zajęć on-line uczestnicy poznają briologię – naukę o mchach, tatrzańskie odkrycia Tytusa Chałubińskiego i efekty jego naukowej pracy. Będzie to jedyna okazja by zobaczyć jak prezentują się zielniki tworzone przez patrona Muzeum Tatrzańskiego blisko 150 lat temu i jak wyglądają muzealne magazyny, które przechowują dla nas te skarby.

  1. „Poznaj moją NATURĘ – natura, sztuka, design” – bezpłatne warsztaty stacjonarne w ramach projektu „Poznaj moją NATURĘ”, finansowanego z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Edukacja Kulturalna

W ramach projektu przybliżać będziemy roślinność tatrzańską, nie tylko jako obiekt botaniczny, ale także źródło inspiracji. Odbędą się weekendowe warsztaty z sadzenia tatrzańskich roślin, z tworzenia koszulek i kubków z motywami botanicznymi, plenery malarskie i warsztaty z rzeźby. Pierwsze rodzinne warsztaty z sadzenia roślin tatrzańskich odbędą się w sobotę 25 lipca 2020 w ogrodzie obok Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba o godzinie 14.00 i 16.00. Obowiązują zapisy na adres e-mail: mpietraszko@muzeumtatrzanskie.pl.

  1. „Być jak Tytus” – bezpłatne warsztaty stacjonarne w ramach projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego”, finansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura Interwencje

W ramach projektu realizowane będą warsztaty botaniczne, które pozwolą poznać i zrozumieć tajniki pracy botaników i briologów. Podczas warsztatów uczestnicy będą samodzielnie tworzyć karty zielnikowe – od zbioru okazu botanicznego po jego opis.

  1. „Poszukiwacze tatrzańskich skarbów” – bezpłatne warsztaty stacjonarne geologiczne, paleontologiczne, botaniczne i zoologiczne w ramach projektu pt. „Poszukiwacze tatrzańskich skarbów”, finansowanego w ramach programu Muzeum Historii Polski – Patriotyzm Jutra

Podczas warsztatów prezentować będziemy sylwetki polskich naukowców, którzy odkrywali dla nas Tatry, ich piękno i przyrodę. Uczestnicy przez chwilę poczują się jak wspominani na zajęciach naukowcy – będą brać udział w mini wykopaliskach, będą badać skały i minerały, sprawdzą jak wyglądają elementy roślin i porostów pod mikroskopem, zbadają lokalne motyle i poznają kolekcje muzealne i zasady ich tworzenia.

– Rezerwacje dla grup zorganizowanych maksymalnie 10-osobowych, podczas warsztatów (również tych na zewnątrz budynku) obowiązują maseczki.

– Warsztaty dla klientów indywidualnych odbywają się w środy o godz. 14 oraz w wybrane soboty (informacje na Fb i www.muzeumtatrzanskie.pl). Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy, e-mail: mpietraszko@muzeumtatrzanskie.pl. Obowiązują maseczki.

 

Wszystkie planowane lekcje i warsztaty muzealne odbywać się będą zgodnie z wytycznymi MKiDN dla Muzeów i Galerii Sztuki w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Zdecydowana większość zajęć odbywać się będzie na świeżym powietrzu. Podczas zajęć wszyscy uczestnicy obowiązkowo muszą zakrywać usta i nos i przestrzegać społecznego dystansu. W przypadku zaostrzenia restrykcji zajęcia mogą odbywać się w formacie on-line. Większość zajęć odbywać się będzie od poniedziałku do soboty po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Rodzinne warsztaty botaniczne z sadzenia roślin tatrzańskich odbywać się będą w trzy soboty wakacji.

 

 

Wpisz szukane wyrażenie