Klasy 4-6

OPROWADZANIE

Spacer tematyczny o patronach szkół z regionu Podhala

/słowa kluczowe: miasto, miejsca, pamięć, Kornel Makuszyński, Bronisław Czech, Stanisław Marusarz, Mariusz Zaruski/

W cenie biletu wstępu do gmachu głównego

Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111

Gmach główny, ul. Krupówki 10

 

GRA EDUKACYJNA

Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111

„Mieszkańcy Tatr”

W kilkuosobowych zespołach będziecie odkrywać ciekawostki ze świata tatrzańskich roślin i zwierząt. Dowiecie się, w jaki sposób rośliny chronią przed zimnem, a także co się kryje pod nazwami warzucha tatrzańska i niedźwiedziówka gosposia. Wspólnie poszukacie odpowiedzi na pytania: które z tatrzańskich zwierząt jest najlepszym wspinaczem, a  także czy liczydło górskie przydałoby się na lekcjach matematyki.

(10zł/os)

Gmach główny, ul. Krupówki 10

 

“RAZ, DWA, TRZY – DZIŚ Z KOZIOŁKIEM ZAGRAJ TY. Gra edukacyjna o Kornelu Makuszyńskim i bohaterach jego książek.”

Zastanawiacie się jakim uczniem był Kornel Makuszyński i ile miał lat, gdy opublikowano jego pierwszy wiersz? A może ciekawi Was czy lubił górskie wycieczki, jakie przedmioty trzymał na biurku w gabinecie i kogo nazwał „Kibicem”?  Gra będzie okazją do zwiedzenia mieszkania Kornela Makuszyńskiego,  a także poznania ciekawostek m.in. o Koziołku Matołku na interaktywnej wystawie poświęconej twórczości autora.

Kategoria wiekowa: klasy 1-5

(10 zł)

Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Kazimierza Przerwy – Tetmajera 15

LEKCJA MUZEALNA

100 zł/ grupa do 25 osób (cena 50 zł dla dzieci i młodzieży z gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Zakopane, Miasto Czarny Dunajec, Poronin, Szaflary)

Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111

„Pejzaż tatrzański”

Majestatyczne szczyty, urokliwe stawy, niedostępne turnie – jak to widzi artysta? W jaki sposób za pomocą pędzla i farb przedstawić potęgę natury, oddać dramatyzm lub nastrojowość krajobrazu? Dzięki oryginalnym obrazom z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego wyruszymy w świat malarskiego pejzażu.  Poznamy źródła inspiracji artystów związanych z Zakopanem. Odkryjemy przed uczestnikami bogactwo form, nastrojów i tematów, które można poznać.

Willa Oksza, ul. Zamoyskiego 25

„Odwiedziny w chałupie góralskiej”

Lekcja będzie swoistą podróżą w czasie – odwiedzisz XIX-wieczne domostwo średniozamożnej rodziny góralskiej. Dowiesz się, jak w dwóch izbach toczyło się życie przed ponad stu laty. Odkryjesz między innymi do czego służyły tajemnicze z dzisiejszej perspektywy sprzęty, z jakiego powodu czarna izba jest czarna i czemu w domu trzymano żłóbek z sianem. Dowiesz się także, dlaczego góralska chałupa ma tak stromy dach i że płazy, psy i rysie to nie tylko zwierzęta. Lekcja odbywa się na wystawie etnograficznej, gdzie znajduje się model chałupy góralskiej wyposażony w eksponaty z Podhala, pochodzące z XVIII i XIX wieku.

Gmach główny, ul. Krupówki 10

Baca na sałasie, owiecki na holi. Opowieści o pracy pasterzy

Jak wyglądał dzień pracy pasterza? Jakie obowiązki miał juhas, a jakie baca? W co pasterze się  ubierali, co jedli i jakie dostawali wynagrodzenie za pracę?  W trakcie lekcji poznasz zwyczaje pasterskie, nauczysz się gwarowych określeń związanych z wypasem na halach,  a także dowiesz się czemu pasterze uważani są za dobrych meteorologów. Podczas zajęć odpowiemy też na pytanie: skąd się wzięła nazwa oscypek?

Gmach główny, ul. Krupówki 10

„Rośliny i zwierzęta Tatr”

Zajęcia na wystawie przyrodniczej w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego. Jesteśmy u     stóp Tatr – najwyższych gór w Polsce – jedynych takich skalistych i przepaścistych w naszym kraju. Lasy miejscami są gęste i ciemne, a miejscami poprzecinane wiatrołomami. Każde zwierzę ma w nich swoje wyznaczone zadanie i miejsce, a jednocześnie jego głównym celem jest przetrwać, nie dać się zjeść silniejszemu i przekazać geny następnym pokoleniom. Na zajęciach omówione zostaną historie związane z rzadkimi gatunkami zwierząt występujących w Tatrach: kozica, świstak, orzeł i niedźwiedź brunatny.

Gmach główny, ul. Krupówki 10

„Opowieści o tatrzańskich szczytach – jak zaplanować wycieczkę w Tatry?”

Gerlach, Giewont, Lodowy, Łomnica, Wysoka, Rysy – każdy tatrzański szczyt i jego okolice skrywają opowieści. Wypraw górskich ratowników TOPR, wspinaczy, narciarzy i zwykłych turystów. Dzięki nim ten tatrzański świat jest wciąż zaskakujący w swoim przekazie, tajemniczy, a czasami groźny.

Gmach główny, ul. Krupówki 10

Między ziemiańskim dworem a góralską chałupą-podobieństwa i różnice”

/słowa kluczowe: dwór, chałupa, historia, tradycja/

Dwór w Łopusznej, ul. Gorczańska 2, 34-432 Łopuszna

WARSZTATY

Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111

„Malarstwo na szkle”

Kiedy obrazy malowane na szkle pojawiły się na Podhalu? Kogo najchętniej malowano na szkle i o czym zapominali malarze ludowi? Wizerunki jakich świętych były najchętniej kupowane i co z malarstwem na szkle mieli wspólnego zbójnicy? Dowiesz się jakie znaczenie miały obrazy malowane na szkle w podhalańskich chałupach. W trakcie zajęć  poznasz  technikę, a następnie samodzielnie wykonasz obrazek na szkle, który będzie mógł zdobić wnętrze domu, bądź stać się własnoręcznie zrobioną pamiątką z Zakopanego.

20zł (10 zł dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gminy: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec)

Gmach główny, ul. Krupówki 10

„Zbójnicka legenda” Część praktyczna: malowanie podstawek pod telefony

Juraj Janosik, bracia Klimczokowie, Wojciech Mateja, który okradł karczmę w Orawicach „śpiewajęcy”, Wojciech Marduła, Krwawym zwany, Oleksy Dobosz i inni. Opowieści o dawnym świecie zbójników tatrzańskich, zaprzysiężonych skarbów, legend i ludowych podań, o tym jak zbójnicy żyli i umierali.

20zł (10 zł dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gminy: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec)

Gmach główny, ul. Krupówki 10

„Tajemnice góralskiej chałupy – malujemy skrzynie na skarby”

Na warsztatach poznasz zakamarki XIX-wiecznej chałupy góralskiej. Dowiesz się, jakie przedmioty w chałupie były najbardziej cenne, co przechowywano w skrzyniach wiannych, gdzie trzymano łakocie i co chowano za obrazami. W drugiej części zajęć pomalujesz drewnianą szkatułkę inspirując się zdobieniami na skrzyniach podhalańskich.

20zł (10 zł dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gminy: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec)

Gmach główny, ul. Krupówki 10

 

Wpisz szukane wyrażenie