NOT.FOT. NOTATNIK FOTOGRAFICZNY WŁADYSŁAWA HASIORA VOL. 3

Trzeci zeszyt magazynu „NOT.FOT.” nosi podtytuł „Ziemia, materia, rytm” i poświęcony jest szczególnemu tematowi w fotografii Władysława Hasiora, jakim jest obserwacja naturalnego krajobrazu i ingerencji dokonywanych weń przez człowieka. Żywioły natury, przemiany krajobrazu, ale również kształty kałuż czy rozerwanych pni drzew były dla artysty inspirujące jako emanacja energii i rezerwuar organicznych form, w których widział również potencjał metaforyczny.

Niezwykłe związki pomiędzy doświadczeniem ziemi i naturalnego krajobrazu, a twórczością rzeźbiarską, pomnikową i fotograficzną Hasiora, kreślą w swoich esejach Ewa Tatar – zasłużona promotorka Notatnika fotograficznego – oraz Anna Batko.

Specjalnie na zaproszenie „NOT.FOT.” wizytę w zakopiańskiej Galerii im. Władysława Hasiora złożyła młoda fotografka Anna Zagrodzka. Na łamach magazynu publikujemy przygotowane przez nią fotomontaże ukazujące intrygującą materialność archiwum przezroczy Hasiora.

„NOT.FOT.” to wydawany przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, magazyn dedykowany jednemu dziełu – Notatnikowi fotograficznemu Władysława Hasiora. To niezwykłe archiwum wizualne składa się z 20 tysięcy przezroczy, wykonanych na przestrzeni niemal 30 lat i usystematyzowanych przez artystę w cyklach tematycznych. To unikalny w tej skali, wyrazisty dokument polskiej kultury wizualnej ostatniej ćwierci XX wieku, a jednocześnie pasjonujący, fotograficzny szkicownik sławnego artysty, który służył mu również za narzędzie do pracy popularyzatorskiej i edukacyjnej.

„NOT.FOT.” to wydawnictwo seryjne (w roku 2017 ukażą się 4 zeszyty), które w nowatorski sposób łączy formę współczesnego, bogato ilustrowanego magazynu i rzetelnego muzealnego katalogu. Oprócz obszernej prezentacji fotografii Władysława Hasiora na jego łamach publikowane są teksty omawiające specyfikę Notatnika fotograficznego, materiały archiwalne, a także dedykowane Hasiorowi prezentacje współczesnych artystów.

„NOT.FOT.” vol. 3

80 stron, teksty w języku polskim i angielskim

Zespół redakcyjny:

Julita Dembowska, Łukasz Gorczyca, Błażej Pindor, Sylwia Serafinowicz, Kola Śliwińska, Joanna Trznadel

Wydawca:

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Nakład:

500 egzemplarzy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego

ISBN: 978-83-60982-13-6

Dystrybucja: Art Bookstore