PODZIĘKOWANIE DLA ALDO AUDISIO W POLSCE

Zakopane, centrum turystyczne polskich Tatr od dziesięciu lat jest związane z Turynem i Alpami dzięki współpracy Muzeum Tatrzańskiego oraz Narodowego Muzeum Górskiego w Turynie.

W czwartek 30 sierpnia, na spotkaniu w Dworcu podczas otwarcia 14. Spotkań z Filmem Górskim z inicjatywy Muzeum Tatrzańskiego wystąpił Aldo Audisio, który jeszcze kilka miesięcy temu był dyrektorem turyńskiego Muzeum. Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego – Anna Wende-Surmiak oraz Wicedyrektor Spotkań z Filmem Górskim – Gabriela Kühn opowiedziały o najważniejszych momentach długiej i owocnej współpracy z Muzeum w Turynie. Kilka wystaw w Zakopanem, wystawy w Turynie we współpracy z innymi instytucjami we Włoszech, liczne projekcje filmowe, spotkania i wspólne projekty – także za pośrednictwem IAMF (International Alliance for Mountain Film) oraz IMMA (International Mountain Museums Alliance) których pomysłodawcą i promotorem był Aldo Audisio.

Podczas ceremonii Muzeum Tatrzańskie wręczyło naszemu gościowi podziękowania i dyplom uznania za profesjonalną i serdeczną współpracę, Festiwal ofiarował drewnianą statuetkę – dzieło Marcina Rząsy, na której połączone są idealnie Alpy i Tatry. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Rady Miasta Zakopane, którzy również podziękowali za współpracę, natomiast Marszałek Województwa Małopolskiego uhonorował Aldo Audisio medalem uznania „Polonia Minor”.

Podczas spotkania, w którym udział wzięła liczna publiczność, obecny był Grzegorz Cisło, sekretarz Miasta Zakopanego, oraz Maciej Wojak, członek komisji ds. kultury, Bernadette McDonald, pisarka, była dyrektor Banff Mountain Film Festival oraz Daniela Berta – dyrektor Museo Nazionale della Montagna w Turynie.

Na zakończenie Aldo Audisio podziękował Annie Wende-Surmiak i Gabrieli Kühn oraz wszystkim obecnym polskim przyjaciołom. W podsumowaniu podkreślił istotę wszystkich przedsięwzięć Muzeum turyńskiego, które inicjował przez cztery dekady oraz wyraził nadzieję, na kontynuację współpracy i dalszy rozwój stosunków międzynarodowych.