ZAKOPANE: ŚCIEŻKI TRADYCJI I WSPÓŁCZESNOŚCI

Data otwarcia: 12/10/2024
Data zamknięcia: 28/02/2025

Wystawa Zakopane: ścieżki tradycji i współczesności

Klaudia Kot

Klaudia Kot tworzy swoistą podróż przez krajobraz kulturowy i naturalny, ukazując, jak sztuka ludowa może być reinterpretowana w kontekście współczesności. Inspiracją dla artystki były słowa Marcela Jousse’a, etnografa, który twierdził, że interpretacja jest tym, co nieustannie utrzymuje źródło przy życiu, a analiza pozwala na konstruktywną obecność dzieła. Właśnie te idee stały się motywacją do realizacji projektu, który balansuje na granicy sztuki i nauki, starając się ukazać głęboką więź między krajobrazem a twórczością artystyczną.

Artystka koncentruje się na krajobrazie, zarówno tym naturalnym, jak i kulturowym, zadając pytanie: czy krajobraz może być źródłem inspiracji dla sztuki ludowej? Dochodzi do wniosku, że twórczość ludowa nieodłącznie wiąże się z miejscem swojego powstania, z jego unikalnym charakterem i energią. Obserwując przestrzeń, bada zależności między sztuką dawną a współczesną, próbując uchwycić, w jaki sposób współczesne technologie mogą wzbogacić i przekształcić tradycyjne formy wyrazu.

Wystawa w Willi Koliba stanowi część czteroletniego projektu realizowanego pn. „Nowe sposoby dokumentacji i interpretacji artystycznej obszarów sztuki ludowej z wykorzystaniem współczesnych technologii”. Tym samym, Klaudia Kot podejmuje próbę odkrycia alternatywnych form dokumentacji i interpretacji sztuki ludowej poprzez wykorzystanie takich narzędzi jak fotografia, wideo art, skanowanie 3D, praca z dźwiękiem, tworzenie przestrzeni wirtualnych czy własnych map na kalkach kreślarskich. Proces twórczy obejmuje “zbieranie” materiałów w terenie, ich archiwizację oraz przekształcanie. Artystka następnie przenosi te materiały do przestrzeni wirtualnej, tworząc immersyjne doświadczenie dla odwiedzających wystawę, co pozwala im zanurzyć się w świat przekształconej “sztuki ludowej”.

Ważnym aspektem tego projektu jest jego interdyscyplinarność i transdyscyplinarność — Kot angażuje nie tylko sztukę, ale także nauki humanistyczne, takie jak etnologia, antropologia kultury czy etnografia. W ten sposób tworzy most między tradycyjnymi technikami artystycznymi a nowoczesnymi narzędziami interpretacyjnymi. Przełamuje stereotypowe postrzeganie sztuki ludowej jako zamkniętej i zdefiniowanej wyłącznie przez jej tradycyjne formy, poszerzając jej definicję o współczesne technologie i innowacyjne podejścia.

Artystka w swojej pracy nawiązuje do pojęcia friluftsliv, norweskiej koncepcji życia na świeżym powietrzu, które zakłada głęboki kontakt z naturą i powrót do fundamentalnych wartości egzystencjalnych. To właśnie poprzez wędrówki, zarówno fizyczne, jak i intelektualne, Kot wchodzi w dialog z przestrzenią, odnajdując w niej inspirację do swoich działań artystycznych. Jej podejście odwołuje się także do definicji mapy z lat 20. XX wieku, traktowanej nie tylko jako narzędzie do orientacji w terenie, ale jako materiał do twórczego opracowania i wszechstronnej interpretacji.

Kot eksploruje dziedzictwo sztuki ludowej zarówno z przeszłości, jak i jej współczesne formy, związane z nowymi technologiami, otwierając pole do artystycznej ekspresji tu i teraz. W swoim projekcie posługuje się różnorodnymi środkami wyrazu: fotomontażami, mapami, fotogrametrią, instalacjami, odlewami, rzeźbą w gipsie, wideo oraz wirtualną rzeczywistością. Tworzy w ten sposób nową przestrzeń, która łączy sztukę tradycyjną z jej nowoczesnymi interpretacjami. Przestrzeń ekspozycyjna staje się sama w sobie “wytworem”.

Wystawa “Zakopane: ścieżki tradycji i współczesności” to próba uchwycenia procesu poznawania i odkrywania Zakopanego, miejsca, które jest jednocześnie źródłem fascynacji i poszukiwania własnej tożsamości w kontekście jego tradycji i kultury. Kot, jako ktoś spoza tego regionu, przygląda się sztuce i kulturze z perspektywy osoby z zewnątrz, dostrzegając zarówno jej piękno, jak i pewną hermetyczność.

W swoich badaniach nad sztuką ludową Klaudia Kot zwraca także uwagę na Styl Zakopiański, który stanowi istotny element krajobrazu kulturowego Zakopanego i pojawia się w jej pracach jako wyraz lokalnej tożsamości i tradycji. Dążąc do odkrycia autentycznej kultury ludowej, artystka stara się pokazać, że sztuka ludowa nie jest jedynie zjawiskiem historycznym, ale żywą formą wyrazu, zdolną do ewolucji i adaptacji w odpowiedzi na zmieniające się realia współczesnego świata.

Kuratorka Zofia Radwańska

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18

willa Koliba

Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, niedziela: 9:00 – 17:00
wtorek: nieczynne
piątek, sobota: 11:00 – 19:00

Ostatnie wejście – pół godziny przed zamknięciem filii

Cennik:

EKSPOZYCJA STAŁA I CZASOWA
bilet normalny 22 zł
bilet ulgowy 11 zł

EKSPOZYCJA STAŁA
bilet normalny 20 zł
bilet ulgowy 10 zł

EKSPOZYCJA CZASOWA
bilet normalny 5 zł
bilet ulgowy 2 zł

KARTA DUŻEJ RODZINY
bilet na wystawy dostępne w filii dla 1 osoby 9 zł

BILET CAŁODZIENNY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 49 zł
bilet ulgowy 24 zł

BILET TYGODNIOWY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 65 zł
bilet ulgowy 32 zł

GRUPOWY
min. 15 os., wszystkie wystawy dostępne w filii, na każde 15 os. 1 opiekun gratis
bilet za 1 os. 10 zł

AUDIOPRZEWODNIK 5 zł

OPROWADZANIE 40 zł

MIESZKAŃCY GMIN: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary
bilet 1 zł

Dniem nieodpłatnego wstępu na wystawy stałe jest czwartek.