TRYUMF W CZASIE. NAJSTARSZE UBIORY Z PODHALA

Data otwarcia: 18/05/2024
Data zamknięcia: 22/10/2024

Wystawa TRYUMF W CZASIE. NAJSTARSZE UBIORY Z PODHALA

W ramach wydarzenia LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

Kolekcja podhalańskiego ubioru, przechowywana w Muzeum Tatrzańskim, dokumentuje zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w ludowej modzie. Ponad sto zabytków z tego zbioru, uważanych jest za najstarsze zachowane przykłady regionalnej odzieży. Wśród nich znajdują się liczne okazy odświętnej odzieży kobiecej z końca XVIII i pierwszej połowy XIX stulecia, a także niewielka liczba męskich ubiorów i kilka elementów stroju mieszczan z Nowym Targu pochodzących z II połowy XIX w.

Zachowane stroje należały do luksusowej odzieży noszonej od święta, szanowanej i przekazywanej w rodzinie przez pokolenia. Takimi artefaktami zainteresowali się przedstawiciele inteligencji polskiej, przybywający pod koniec XIX w. pod Tatry. W tworzonych przez nich domowych kolekcjach dokumentowali dawną kulturę, ale też tworzoną o niej legendę.

Kolejnym etapem na drodze ich trwania stało się muzeum, gdzie otrzymały status zabytku pociągający za sobą odpowiednie działania. Dziś, ze starannością przechowywane, konserwowane, opisywane, a także udostępniane, jak podpowiada Wisława Szymborska, przetrwały niejeden ludzki byt i „cicho TRYUMFUJĄ W CZASIE”. Elementy dawnych strojów ludowych w latach 2018-2023 zostały poddane konserwacji, a proces ten sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Mamy nadzieję, że zachwycą Państwa swą urodą i niepowtarzalnością, a towarzysząca im narracja uzmysłowi rolę muzeum w utrwalaniu i promowaniu dziedzictwa.

Kuratorka Anna Kozak

Wystawę można oglądać do 20 października 2024 r. w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE

LIPIEC

3 lipca (środa)

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Tryumf w czasie. Najstarsze ubiory z Podhala”, poprowadzi Anna Kozak

Wydarzenie z cyklu Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego

W cenie biletu wstępu na wystawę czasową

5 lipca (piątek)

godz. 15.00 – 17.00

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Pokaz konserwacji tkanin i warsztaty

Prowadzenie dział konserwacji Muzeum Tatrzańskiego

5 lipca (piątek)

„Pod podszewką” spotkanie z konserwatorką dzieł sztuki Joanną Sielską-Melchiori

10 lipca (środa)

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

O kolekcji i o nas spotkanie z Anną Kozak kuratorką wystawy „Tryumf w czasie. Najstarsze ubiory z Podhala”

17 lipca (środa)

bilet normalny 65 zł
bilet ulgowy 32 zł

GRUPOWY
min. 15 os., wszystkie wystawy dostępne w filii, na każde 15 os. 1 opiekun gratis
bilet za 1 os. 11 zł

AUDIOPRZEWODNIK 5 zł

OPROWADZANIE 90 zł

MIESZKAŃCY GMIN: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary
bilet 1 zł

Dniem nieodpłatnego wstępu na wystawy stałe jest czwartek.

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Zwiedzanie z przewodnikiem jest możliwe po wcześniejszym ustaleniu terminu pod adresem: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

Muzeum nie prowadzi sprzedaży biletów online ani rezerwacji na zwiedzanie bez przewodnika.

O kolejności wejścia decyduje moment przybycia do muzeum i poziom natężenia ruchu turystycznego.