WYDARZENIA W LUTYM

Luty w Muzeum Tatrzańskim

Aby dowiedzieć się więcej o wydarzeniu najedź i kliknij w jego nazwę.

1 lutego (czwartek)

1 lutego (czwartek)

„Malarstwo na szkle” – warsztaty dla dzieci i dorosłych

Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, koszt: 20 zł, dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gmin: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec 15 zł

2 lutego (piątek)

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

„Tajemnice góralskiej chałupy. Malujemy skrzynie na skarby” – warsztaty dla dzieci

3 lutego (sobota)

Godz. 18:00

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Pogoda i klimat – badania i perspektywy

Spotkanie z Pawłem Parzuchowskim z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Zakopanem

6 lutego (wtorek)

7 lutego (środa)

„Mieszkańcy Tatr” – gra edukacyjna dla dzieci

Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, koszt: 10 zł, dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gmin: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec 5 zł

7 lutego (środa)

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

SPOTKANIE GÓRSKIE Mistrzowie nart (o zakopiańskich narciarzach)

8 lutego (czwartek)

“FANTASTYCZNA BUFONADA” – Witkacego portrety przyjaciół

Prowadzenie – Zofia Radwańska

W ramach 39. Urodzin Teatru im. St. I. Witkiewicza

Zapisy -> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf_R-gUdZnj7A3owVC2xsp3AhC1NlwKJVHb_t1KENmZV6rJCQ/viewform

28 lutego (środa)

SPOTKANIE GÓRSKIE Śladami dwóch desek

29 lutego (czwartek)

Godz. 17:00

Stanisław Gałek = pejzażysta

WYSTAWY CZASOWE

URZECZENI. Tradycyjny pejzaż tatrzański

Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

od 1 grudnia 2023 do 5 maja 2024 r.

Tatry przyciągają i urzekają artystów różnych czasów. Na wystawie w Galerii Sztuki w willi Oksza spotkają się prace artystów od połowy XIX do XXI wieku. Łączy ich pasja i zamiłowanie do tatrzańskich krajobrazów, malowanie gór było i jest trudne, a każdy z artystów próbował sprostać temu zadaniu. Monumentalność, groza górskich przepaści, zmienność aury, nastroju i doznań – wszystko to rzutuje na wybór artystycznej formy, na zgłębieniu konkretnego problemu malarskiego.

Na wystawie nie odnajdziemy chronologicznego układu – wykazu dzieł malarskich. Powędrujemy poprzez motywy, tematy, a także problemy malarskie, albo tak ulotny nastrój oraz wrażenie Tatr, pięknych, malowniczych ale także groźnych. Zdarzyć się może, iż XIX-wieczne płótno spotka się z obrazem z kolejnego wieku. Czy to będzie owocne spotkanie?

Zapraszamy do Galerii Sztuki w willi Oksza aby podziwiać piękno tatrzańskich szczytów i zadziwiać się nad kunsztem malarskim.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego oraz od prywatnych kolekcjonerów

Kurator Zofia Radwańska, Dział Sztuki Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Tatrzańskie Yeti

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

od 6 grudnia 2023 do 29 lutego 2024 r.

Zwierzęta żyjące samotnie i zamieszkujące gęste lasy czy niedostępne obszary od zawsze pobudzały ludzką wyobraźnię. Te tajemnicze istoty stawały się bohaterami legend i opowieści przekazywanych kolejnym pokoleniom. Obdarzano je magicznymi mocami i snuto na ich temat nieprawdopodobne historie. Tak działo się na całym świece i zjawisko to dotknęło również Karpat.

Istnieją postacie legendowe Tatr. Jednak są też i takie zwierzęta, o których od wielu pokoleń krążą podania. Czasami są one tak mocno zakorzenione w naszej świadomości, że w zasadzie nie wiemy o nich nic, poza tym co mówią legendy. Część z tych zwierząt nie występuje już w Tatrach lub w ogóle wymarła. Jednak wciąż pozostają ślady, które świadczą o ich bytności. Są to kości, tropy, a czasem i inne tajemnicze pozostałości, pobudzające wyobraźnię i przyczyniające się do powstania mitów. Nierzadko przetrwały też całe wypreparowane zwierzęta, które stanowią dowód rzeczowy w naukowych śledztwach.

Gatunki „legendowe”* żyją w Tatrach i dziś. Większość z nas nigdy ich nie zobaczy w ich naturalnym środowisku. Jednak jest miejsce w którym można je wszystkie spotkać i to jednocześnie – to Muzeum Tatrzańskie.

Kurator dr Marcin Warchałowski, Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

* Termin zaczerpnięty z „Legendowe postacie zakopiańskie”, Ferdynand Hoesick

Obecni w Zakopanem. Wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Zakopiańskiego

Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b

od 15 grudnia 2023 do 3 marca 2024 r.

Wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Zakopiańskiego to prezentacja wpisująca się w tegoroczny program Muzeum Tatrzańskiego, pokazujący dokonania zakopiańskich twórców od XIX wieku po dzień dzisiejszy.

Trudno nie ulec stereotypowemu przekonaniu, że wszystko co w Zakopanem powstaje, musi być związane z góralszczyzną albo górami. Tymczasem zakopiańscy artyści reprezentują różnorodne postawy. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do podjęcia próby dokonania przeglądu współczesnych prac twórców związanych ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręgu Zakopiańskiego w nadziei, że taka konfrontacja może zaowocować ciekawymi spostrzeżeniami zarówno wśród odwiedzających wystawę ale i samych autorów dzieł.

Ekspozycja w Galerii Władysława Hasiora pokazuje prace – obrazy, grafiki, rzeźby, instalacje artystów mieszkających i pracujących współcześnie na Podhalu.