POWIDOK – Józef Gałązka, Natan Kryszk

zewnętrzna drewniana elewacja Galerii Władysława Hasiora

Galeria Władysława Hasiora

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: zamknięte
Wtorek – czwartek 9.00 – 17.00
Piątek – sobota 11.00 – 19.00
Niedziela 9.00 – 17.00

Ostatnie wejście – pół godziny przed zamknięciem filii

Cennik:

Для всіх наших друзів з України
вхід до музею - 1 злотий.

Normalny: 17 zł
Ulgowy: 10 zł
Oprowadzanie: 40 zł
Karta dużej rodziny: 5 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych + max. 4 dzieci): 35 zł
Audioprzewodnik: 5 zł

MIESZKAŃCY GMIN: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary
bilet 1 zł

Wstęp wolny w każdą niedzielę

Plakat - Powidok, Józef Gałązka, Natan Kryszk,,
Data otwarcia: 22/10/2022
Data zamknięcia: 05/03/2023

Kuratorzy: Sarmen Beglarian i Sylwia Szymaniak

W 2019 roku Józef Gałązka po ukończeniu studiów na Wydziale Rzeźby na warszawskiej ASP postanowił wyruszyć w miesięczną podróż przez Polskę, w poszukiwaniu swojej tożsamości jako artysty–rzeźbiarza. Do swojej podróży zaprosił Natana Kryszka, z którym wspólnie tworzył rzeźby, obiekty, instalacje.

Na potrzeby podróży Józef Gałązka stworzył mobilną pracownię “Widok” – powóz łączący funkcje pracowni rzeźbiarskiej oraz punktu prezentacji sztuki. Forma pracowni na kołach inspirowana kramami jarmarcznymi i handlem ulicznym, nawiązuje do nomadycznego charakteru pracy artysty.

Wystawa w Muzeum Tatrzańskim ma pokazać dorobek miesięcznej podróży i jej konsekwencji. Artyści odbyli podróż od Tatr do Morza Bałtyckiego z przystankami w miejscach ważnych dla polskiej tożsamości, wakacyjnych kurortach, małych miejscowościach, muzeach i galeriach, miejscach słynących z pięknej przyrody i naturalnego pejzażu. W czasie trasy powstały prace, które były komentarzem lub kronikarskim zapisem przebiegu podróży.

Józef Gałązka i Natan Kryszk przy okazji wystawy w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem zdecydowali się na odnowienie relacji z widzem i przekazanie swoich przemyśleń dotyczących roli artysty w społeczeństwie. Swoje skupienie pragną przekierować na studium portretu, inspirując się̨ firmą portretową Stanisława Ignacego Witkiewicza, który przez swoją słabą sytuacje materialną postanowił zmienić kontekst powstawania swoich dzieł i ich funkcje. Podobnie jak dla Witkacego tak dla obu twórców istotne będzie motto spisane w regulaminie firmy portretowej Witkiewicza: „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone.”

Wpisz szukane wyrażenie